Opanowanie świata

Brak postów w ostatnim czasie był spowodowany moim pobytem w Indiach. Już wróciłem, więc piszę dalej.

Dla kogoś kto trafia tu z linku zewnętrznego polecam najpierw przeczytać wpis o Lechitach, bo będzie dużo nawiązań.

Słowiańskim odpowiednikiem sanskryckiego słowa Leh, jest słowo Pan. Znaczenie ma w zasadzie takie samo jak słowo Lech. Oznacza i władcę, i boga i może oznaczać pasterza i właściciela (obecnie szczególnie używane w tym znaczeniu wobec zwierząt domowych). Słowo to z naszego języka przeszło do ogromnej ilości języków przyjmując zaskakujące znaczenia, czym dużo mówią o naszej historii.

Grecja

Jeśli dobrze się zastanowimy to się okaże, że znamy słowo Pan z innych języków, ale na myśl nam nie przyszło, że to jest to samo nasze polskie słowo. Jesteśmy do tego stopnia zindoktrynowani, że nawet jak istnieje gdzieś słowo Pan i jest określeniem Boga, to wydaje nam się, że to niemożliwe, by pochodziło z naszego języka, ale nic bardziej mylnego. Grecki bóg o imieniu Pan istniał i istnieje po dziś dzień w mitologii greckiej. Zobaczmy więc, co to jest za bóg.

Z Wikipedii:

“wywodzący się z Arkadii[1] grecki bóg opiekuńczy lasów i pól, strzegący pasterzy oraz ich trzód.”

Europa fizyczna

Spójrzmy na mapę antycznego świata. Całe południe to w zasadzie tylko wyspy, nieużytki i góry. Cała północ (Skandynawia) to w zasadzie śniegi i góry, Azja to góry i pustynie, a  Afryka to pustynie. Jak opisać Lechię, która rozciągała się wtedy od Renu po Ural? No właśnie jako Pola i Lasy, nie było wtedy żadnego innego regionu świata, który można by było tak nazwać. Ważnym zauważenia jest fakt, że i Rzym, i Grecja, i Tracja, i Anatolia, i Iberia mają góry NA ŚRODKU. Na terenie Lechii w odróżnieniu od innych państw tego okresu, nie było w zasadzie żadnych gór, bo góry wyznaczały granice ZEWNĘTRZNE (kolejno od zachodu: Alpy, Sudety, Karpaty, Bałkany i Ural), więc Pan musiał być bogiem opiekunem terenów Lechii.

“Wywodzący się z Arkadii”? Arkadia to teren “za górami”, gdzie jest dobrobyt. Słowo Arkadia pochodzi od słowa “ark” czyli “łuk”. Łuki to góry. Jako Arkadię obecnie rozumie się część Peloponezu, która jest za górami względem Aten. Jednak z punktu widzenia całej Grecji, krainą za Górami, będzie właśnie Lechia, bo wszystkie pozostałe są za Morzami Jońskim, Egejskim i Śródziemnym.

Opis: „Pasterz strzegący trzód”? Jest to identyczny opis jak w Biblii. Oznacza Pana i jego poddanych.

Pan z instrumentem

Pan na podrywie 🙂

Pan figura

Bóg Pan był przedstawiany w postaci pół człowieka, pół zwierzęcia. Miał tułów i twarz mężczyzny, był cały owłosiony, o kozich nogach, ogonie, brodzie i rogach. Co ciekawe, dokładnie tak samo opisywano Lechitów z północy zwanych w Rzymie “barbarzyńcami”, a bóg Pan był ich interpretacją graficzną. Lechici jak robili najazd zachowywali się jak pół ludzie – pół zwierzęta, byli owłosieni, stąd zapewne kozie nogi i broda. Nazwa Barbarzyńcy też oznacza owłosionych ludzi, bo “barba” to po łacinie “broda”. Ciekawym zbiegiem okoliczności są rogi, otóż Lechiccy władcy i przywódcy nosili podczas bitew i najazdów korony z rogami! Co ciekawe, według bardziej nagłaśnianych oficjalnych informacji, korony z rogami nosili przecież Wikingowie, Wandalowie i Goci i to w tym samym czasie. Generalnie wszyscy to jedna i ta sama nacja, a że mylono jednych z drugimi, możliwe nawet, że celowo, gdyż większość słowiańskich zasług w tym czasie przypisywano później tym, których dziś zwiemy germanami. Nazwę germanie, też nam przecież ukradziono.

Diabeł rycina

Diabeł z instrumentem

Diabeł Pergamin

Kiedy Polskę schrystianizowano, bóg Pan stał się niewygodnym reliktem niechrześcijańskiej historii głównego wroga Rzymu czyli Polski, więc chrześcijanie zakazali jego czci. Wmówiono ludziom, że Pan jest złym bogiem i namawia do grzechu i jego wizerunek nadano diabłowi. Dzięki temu każdy z nas w dzieciństwie dowiedział się jak wyglądał bóg Pan, wraz z informacją, że jest zły i nie należy go słuchać. Nawet słowo diabeł pochodzi od łacińskiego “diabolus”, a to z greckiego “diabolos”, co oznacza “oszczercę”.

Często diabła przedstawia się z garnkiem, kiedy coś gotuje smołę. Z tym gotowaniem to nie przypadek, ale o tym dalej.

Ciekawą „zemstą” naszego języka na tej zamianie bogów jest oksymoron językowy: “Pan Bóg”, bo może oznaczać zarówno boga chrześcijańskiego, jak i jego głównego przeciwnika.

Lechicki postrach

Kiedy zbliżali się Panowie z północy, to u tubylców rodził się ogromny strach. Nie przypadkiem taki strach nazywa się “panika”! Ten „paniczny strach” był reakcją na głośny krzyk atakujących oddziałów „Panów”. Niestety nie jest to jedyne negatywne słowo jakie pozostawiliśmy po sobie w spuściźnie ludzkości. O „awariach”, „wandalizmach” i innych negatywnych spuściznach naszego narodu jest w innych artykułach.

Uniwersalność

Ze względu na ogromne wpływy „panów z północy” w całym znanym antycznym świecie, do tej pory greckie słowo “pan” oznacza coś uniwersalnego np. „pandemonium”, “panslawizm”, “autostrada panamerykańska”, „pantheon” itd., nawiązuje to historycznie do rozległości państwa lechickiego oraz jego uniwersalności. Jeśli spojrzymy na mapę antycznego świata, dość łatwo zauważyć, że Lechia mająca granice od Renu po Ural była największym państwem znanego europejczykom świata! Teraz na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe, żeby Lechia była największym państwem świata. Ale czy naprawdę to takie niemożliwe? Obecnie największym państwem świata jest… Rosja, która niewątpliwie jest jednym ze spadkobierców Lechii i wraz z Polską i w mniejszym stopniu Czechami walczy o utrzymanie statusu państwa słowiańskiego numer jeden. Od kilkuset lat jednak to Rosja wiedzie prym wśród słowiańskich narodów na politycznej arenie międzynarodowej.

Rzym

Słowo “pan” przeszło również do Rzymu, gdzie na zasadzie kalki z hebrajskiego lah (pan) → lahem (chleb) stworzono w Rzymie znaczenie chleba jako daru od “boga”. Po dziś dzień słowo “pan” oznacza “chleb” w wielu językach romańskich np. es:pan, it:pane, pt:pao, fr:pain. Innym wyjaśnieniem tego fenomenu jest to, że Lechia posiadała ogromną ilość pól uprawnych i zawsze nadwyżkę żywności, którą eksportowała. Stąd skojarzenia naszego kraju z chlebem na całym świecie.

W większości języków romańskich słowo „pan” oznacza również „jedzenie” jako całość.

Region graniczny w Europie między Rzymem Zachodnim, Wschodnim i Lechią do dziś nazywa się Panonią oraz kotliną Panońską. Nazwa ta już istniała od dawnych czasów rzymskich, ale według oficjalnych historyków Polacy / Panowie pojawili się w Europie w X wieku!

Hindustan

Tak samo jak w Rzymie z polskiego słowa „pan” wziął się „chleb”, tak w Indiach ze słowa „pan” wzięła się „woda”. Woda w językach: Urdu, Nepali, Hindi, Marathi, Konkani itp, brzmi „paani” dosłownie: „coś boskiego”, a w Sanskrycie „Paanija”, co dosłownie oznacza „coś boskiego”, ale w liczbie mnogiej. Dlatego rzymski chleb pochodzi raczej od tego, że Pan oznacza władcę, a nie od tego, że importowano go z Lechii. Po polsku słowo „woda” też pochodzi od nazwy władcy, chodzi oczywiście o słowo „wódz” → „wodzić”, „pro wadzić” → „światłowód”, a po czesku „wodociąg” to „vodovod”, ale o etymologii słowa „woda” w różnych językach będzie oddzielny artykuł, bo chyba wszystkie te słowa pochodzą z języka prapolskiego.

Germania

Germanie również przygarneli “pana” do siebie, ale u nich kojarzył się bezpośrednio z bogactwem i pieniędzmi, w tym czasie Lechia była nieporównywalnie bogatsza od zimnej Skandynawii czy Wysp Brytyjskich. Stąd “panni” to po germańsku “moneta”, Staroangielski: “pani” (moneta) → en:penny to “moneta miedziana”, sv:penning (moneta), is:penningur (moneta), de:Pfennig (grosz) wróciło do polskiego jako “pieniądz”, a z polskiego znów wyemigrowało do węgierskiego jako “penz” czyli “pieniądz”.

Słowo „pan” to nie tylko „chleb”, „woda” i „pieniądze”, to również miejsce gdzie się je łączy! „Pan” po angielsku to „patelnia”, stąd „pancake” (ciasto z patelni = naleśnik).

Ubrania i Panna Cota 🙂

Do jedzenia, picia, garnków i pieniędzy od nas pochodzą również ubrania oraz śmietana!

la:pannus (ubranie) → el:penos (pajęczyna), el:pani (ubranie), it:panno (ubranie) → it:panna (śmietana – bo powstaje jako płaszczyk na mleku) → it:panna cota (gotowana śmietana – nazwa deseru).

Kultura

Poza już opisanym, znanym na całym (nawet niechrześcijańskim) świecie wizerunkiem diabła, warto wspomnieć jeszcze o „Piotrusiu Panie”. Jego „nazwisko” oczywiście pochodzi od boga „Pana”. Jego koleżanka ma tam na imię… Wanda. Cóż za przypadek! Ciekawe, że jako dzieci poznawaliśmy takie znane fikcyjne persony jak diabeł czy Piotruś Pan, a nawet do głowy nam nie przyszło, że mają polskie korzenie!

Dowód językowy

Dla tych, którym nadal wszystko wydaje się zbyt „naciągane i mitologiczne, by było prawdą” (ktoś tak napisał w komentarzach) chciałbym przedstawić coś, co naprawdę ciężko obalić.

Który naród na powitanie oddaje sobie „Cześć”?

A który ze względów historycznych każdego obywatela nazywa domyślnie władcą, niezależnie od statusu społecznego, a nawet płci. Przecież do najgorszego kloszarda na ulicy odzywamy się: „Ale Pan śmierdzi, weź się Pan umyj!”, a Marek Kondrat w swoim słynnym cytacie mówi do zwykłych robotników: „Czy muszą tak Panowie napier… od bladego świtu?”. Czy wyobrażacie sobie taki tekst w innym języku? Żeby powiedzieć Herr, Senior, Sir do kloszarda lub zwykłego robotnika? Tak ma tylko język polski. Pomijam, że te słowa w obcych językach nie mają aż takiego władczego wydźwięku jak „pan” w języku polskim.

W innych językach występuje często rozróżnienie płci np. Herr / Frau, Monsieur / Madame itd. W języku polskim każdy jest władcą równym z innymi. Stąd mamy słowa: „pan”, „pani” i „panna”. Oznacza to, że w dawnych czasach kobiety miały status równy mężczyznom.

Ciekawostką jest, jak nazywamy zorganizowany zbiór Polaków? Chodzi oczywiście o „organizm PAŃSTWOWY” czyli „organizację panów”! Polskę nazywamy przecież „Państwem”. Nazwa później rozciągnęła się na inne organizmy tego typu. Ale słowo „Państwo” jest tak polskie, że nie występuje nawet w innych językach słowiańskich!

Z powyższego dość jasno wynika, że kiedyś wszyscy u nas byli równi, niezależnie od statusu społecznego i płci. Władzą ustawodawczą był „wiec”. Po prostu wszyscy się schodzili na główny plac i razem podejmowali decyzje. Nie było polityki i polityków, którzy podejmowali decyzje za obywateli. No chyba, że była wojna, wtedy działano w trybie „nadzwyczajnym”, ale o ustrojach politycznych Rzeczpospolitej Antycznej będzie oddzielny artykuł.

 Pokrewne

 • Banalny
 • fari
 • fatum
 • prophet
 • prophecy
 • profesja
 • fama
 • famous
 • phone
 • telefon
 • morfem
 • fabuła
 • baśń
 • bajać
 • bajka
Info językowe
Info historyczne
Sposób opisania
Summary

48 thoughts on “Opanowanie świata

   • To jak już, to jeszcze jedna uwaga. Dlaczego dajesz wszędzie godło? Jak się wchodzi na stronę, to ten obraz zajmuje cały ekran, zamiast pojawienia się treści. Dwa… Jak się udostępnia artykuły to nie ma tematycznych obrazów, tylko ciągle ten sam :p ja proponowałbym wrzucić to w stopkę wpisu.

     
 1. Nie znam się na WP. Jak nie wrzucę nic to potem w G+ i FB też nie ma nic :/. A jak wrzucę to jest to wielkie na początku (ale kiedyś go nie było – był tekst od razu – pojawiło się samo później)… w sumie to nie wiem jak to zrobić by było dobrze :). Ja na pewno nie wrzucam tego godła do tekstu, samo się dodaje na front i nie wiem dlaczego.

   
  • Może zastępuje ten obraz – obraz główny(okładkę) wpisu? Podczas pisania wpisu jest w prawej kolumnie opcja dodawania takiego obrazu. Przetestuj 🙂

    
 2. Pingback: Niezmienna wartość języków | Wspaniała Rzeczpospolita

 3. Pingback: Lechici | Wspaniała Rzeczpospolita

 4. dodam od siebie, że słowo pan na południu to tytuł Ban, a od tego banty – związki ( państw ).Nawet od Lechii powstało słowo Liga – związek. To dowód, że bylismy związkiem państw.

   
 5. Pingback: Boska Ameryka | Wspaniała Rzeczpospolita

 6. Tytuł wyszedł świadomie, czy przypadkiem?
  W końcu „oPANować” znaczy mniej więcej tyle co podbić. I to słowo też pochodzi od Pana.

   
  • Jak mogę, to bawię się słowami. Tytuł miał oznaczać tyle, co: „Oplecienie świata słowem Pan”, a jednocześnie miał oznaczać „podbój”, z tym że jest dodatkowe znaczenie „opanować się” (uspokoić), które oznacza Pax Lechitica i nawiązuje do Pax Romana.

    
  • Znamy znamy :). Mój blog jest trochę odpowiedzią na blog Pana Białczyńskiego. U mnie wpisy mają być krótsze (max 5 minut czytania artykułu), więcej faktów/ciekawostek na akapit :), a mniej legend (do legend raczej linkuję lub streszczam do kilku linijek). Luźniejszy język, mniej żargonu naukowego i troszkę humoru w tekście, by się „lepiej” czytało.

    
   • a tak,już go trochę oglądałem
    to podsuwam 2 następne tematy:
    1 kult bogini Isztar na polskim pomorzu -ślad w nazwach miejscowości Jastarnia (Jastra) ,oraz jej męski odpowiednik Jastrzib – Jastrzi(ę)bia Góra .
    2 to samo inię dla indyjskiego boga -Śiwa , oraz słowiańskiej bogini – Siwa (Żywia)

     
   • mam parę następnych porównań do przemyślenia, co sądzisz o :
    Sarmata (pierwotnie Saurmata)- Sagarmatha(najwyższa góra na Ziemii)
    Kaszmir ( pierwotnie – Káśmīra) – kraj Kazimira (!?)

     
   • Kaszmir (Koszmir) to raczej kraj, świat Koszan – Kaszubów, wyznawców Kosza – Losu. Względnie formacji wojennej kosynierów, bo kosa na sztorc to nie jest wynalazek Powstania Kościószkowskiego.

     
 7. Ciekawa stronka. Szkoda tylko ze tak mało osób posiada ta wiedzę o wymazanej historii Polski.
  Żeby ktoś kto ma siłę przebicia zaczął głośno o tym mówić, zeby znalazły się fundusze na prowadzenie wykopalisk gdzie prawda nie byłaby ukrywana.
  Czemu nie bada się kopców w Krakowie , czyżby się ktoś czegoś bał że prawda wyjdzie na jaw , ze mogą być tam świadectwa naszej historii.
  Polacy zbyt dużo popełniali błędów w swojej historii przez złe decyzje.
  Czytałem tu kilka artykułów , oglądałem filmiki Szyndrowskiego i i wychodzi mi na to że jesteśmy po środku waśni religijnych, tzn jesteśmy kolebką wszystkich religii na świecie. Więc czy nie powinniśmy być być neutralni ?
  Szkoda że zbyt wiele jest waśni między narodami słowiańskimi które nie pozwalają na ponowne zjednoczenie ich. Być może to Słowianie popełnili błąd ale również uważam że ktoś cały czas macza palce w tym aby narody słowiańskie się nie zjednoczyły i nie odkryły prawdy o swojej historii.

   
 8. W wielu krajach Polskę nazywa się Polonia ,Polonya Wpiszcie sobie w translator słowo lonya – taka ciekawostka.

   
  • Na ten moment wydaje mi się, że może to być przypadek. Choć połączeń między Polską i Babilonem jest więcej. Nie znam kompletnie języka cebuańskiego, a z tej rodziny znam tylko kilkadziesiąt słów po malajsku/indonezyjsku. I na moje to może po prostu być „Babilonia” z obciętym z jakiegoś powodu początkiem. Jakby coś jeszcze w tej sprawie się wyjaśniło to pisz, ja też będę pisał.

    
 9. Pingback: Góra, Dół i Armageddon | Wspaniała Rzeczpospolita

 10. Pingback: Jeżeli nie Słowianie , to kto stworzył słowa…??? | WIERNI POLSCE SUWERENNEJ

 11. Pingback: Polski to podstawa | Wspaniała Rzeczpospolita

 12. Pingback: Lechici | Zapomniana Lechia

 13. Pingback: Zmiany techniczne i wtyczka do dotacji - Wspaniała Rzeczpospolita

 14. Nie wiem jak mi się to skojarzyło, ale…
  Pan Wojciech Cejrowski w jednym z wywiadów zapytany jak dogaduje się z obcokrajowcami odpowiedział:
  -„Po polsku!”.
  Zbity z tropu reporter zapytał: „No ale jak to?”.
  Odpowiedź: -„No normalnie. Podchodzę, prostuję się i mówię głośno i wyraźnie.”
  -„I rozumieją?”
  -„Jak nie rozumieją to pokazuję gestem”.
  -„I każdym jest się Pan w stanie dogadać?”
  -„Z każdym”

   
 15. Pingback: Pan Bóg | Wiara Przyrodzona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *