Zmiany techniczne i wtyczka do dotacji

Ostatnio pojawiło się sporo technicznych zmian na blogu. m.in dział „Sponsorzy” w menu.

W sponsorach pojawia się Pravda.pl. Jest to strona agregująca materiały z sieci pokazujące informacje kompletnie inne niż te z głównego nurtu informacyjnego. Nasze artykuły też się tam pojawiają.

Pojawiły się też reklamy, po cichu liczymy, że niektórzy będą w nie klikać, więc zarobimy na serwer, domenę i przekierowanie z WordPressa, bo te, może nie dużo, ale jednak kosztują.

Ale co najważniejsze, to powstał dział: „To też Ci się spodoba:” tuż pod artykułem. Pojawia się on jedynie w wersji pojedynczego artykułu, trzeba wejść z zewnętrznego odnośnika do artykułu lub kliknąć jego tytuł w prawym menu. Ułatwia on nawigację i pokazuje artykuły zbliżone tematyką do tego właśnie czytanego.

Napisałem też wtyczkę do dotacji, którą każdy może sobie ściągnąć stąd. Po załadowaniu do WordPressa możemy przyjmować dotacje w ponad 100 walutach, w tym 20 kryptowalutach (jak Bitcoin) za pomocą systemu Flash-Cash.

Opiszę tu trochę, co to za Flash-Cash, bo sporo czytelników niniejszego bloga prowadzi swoje blogi o zbliżonej tematyce, a nie ma pojęcia o robieniu wtyczek. Dzięki tej wtyczce można łatwo przyjmować datki z całego świata (a nie tylko z Polski).

Zaletą Flash-Cash jest niewątpliwie to, że klient płaci w „swojej” walucie, a my odbieramy środki w „swojej” tzn, że my ustalamy walutę w której chcemy otrzymać środki, a klient może ją sobie zmienić (przewalutowanie). Flash-Cash nam środki przewalutuje i my dostaniemy je w walucie, która dla nas jest naturalna np. PLN.

Co ważne, dla organizacji NON PROFIT, czyli takich jak nasz blog, obsługa datków może być całkowicie darmowa! Niestety sklepy internetowe płacą 0.8%, jednak nie więcej niż 5PLN lub równowartość w innej walucie, co i tak na rynku jest chyba ceną najniższą (lub jedną z najniższych). Żeby nasz blog czy inna strona niekomercyjna mógł odbierać datki kompletnie bez opłat (lub mieć je znacznie obniżone), to musi mieć minimum 100 000 wejść w miesiącu, reklamować Flash-Cash i być organizacją NON-PROFIT.

Instrukcja obsługi wtyczki:

 1. Ściągamy wtyczkę z: http://wspanialarzeczpospolita.pl/downloads/flash-cash-donation.zip
 2. Rozpakowujemy i wrzucamy do katalogu: wp-content/plugins
 3. Zmieniamy numer konta w FC na swój, reflink na swój i teksty edytując plik flash-cash-donation.php
 4. W panelu WP włączamy wtyczkę: Flash-Cash-Donation
 5. Wszystko działa jak należy. Wtyczka działa ze WSZYSTKIMI wersjami WordPress!

Na koniec wspomnę jeszcze o dodatkowej funkcji Flash-Cash. Bo nie dość, że jest darmowy, to można jeszcze na nim zarabiać (co dla blogów niekomercyjnych jest dodatkowym atutem). Wystarczy dodać tzw. reflink na koniec jakiegokolwiek linku, a osoba która go kliknie zostanie zapisana pod nami (albo jej IP, albo jej login) i % od wszystkich jej późniejszych transakcji wraca do nas. Zasada jest prosta, jeśli Flash-Cash zarabia dzięki nam, to my dzięki niemu też.

Reflink, to nic innego jak nasze ID dołączone po słówku „ref”. Ze względu na specyfikę protokołu HTTP (tak ten sam, za który odpowiada przesyłanie stron WWW), trzeba go dodawać dwojako. Do samego adresu strony dodaje się go po „pytajniku” np. http://flash-cash.org/?ref=116776, ale jeśli jest już tam pytajnik i jakieś inne wartości, to dodajemy go po znaku „ampersand” czyli „&” np. https://flash-cash.org/?cms_www=sci&rachunek=120651955640&waluta_do=PLN&ref=116776. Flash-Cash ma interface w 35 językach (język jest rozpoznawany całkowicie automatycznie), więc nie ma się co martwić o użytkowników z innych krajów.

Osoby zapisane pod nami można sprawdzić w serwisie Lilion (to jest ojciec systemu, na którym bazuje Flash-Cash), pod linkiem: https://lilion.org/?cms_www=ustawienia&tryb=reflink

Tak więc zapraszam do skorzystania właścicieli innych blogów, bo może to pomóc podreperować budżet. Oczywiście sklepy internetowe też mogą korzystać!

Czytelnikom serdecznie dziękuję, listopad był kolejnym rekordowym miesiącem, jeśli chodzi o wejścia. ok. 20 listopada musiałem zmienić plan taryfowy w hostingu na wyższy, bo w 2 tygodnie zszedł cały transfer! Musieliśmy też przejść na Cloud Flare. Dzięki temu ponad 2/3 zapytań do bloga jest realizowanych przez serwery Cloud Flare, a nasz serwer jest obciążany przez mniej niż 1/3 wszystkich wywołań.

Dziękuję!

Statystyki

W komentarzach po ostatnich statystykach sprzed miesiąca prosiliście o listę najpopularniejszych artykułów. Dodana została w prawym menu. Jeśli kogoś interesują dokładne wartości, poniżej lista dziesięciu najczęściej czytanych artykułów w listopadzie, z pominięciem czytania ich na stronie głównej (przez co najnowsze artykuły mają zdecydowanie zaniżoną ilość wejść). Ponadto jak coś powstało pod koniec miesiąca, to zdecydowanie rzadziej ktoś je czytał, bo było mniej czasu. Oto statystyka:

1 – Niemcy? Jacy Niemcy? – Historia Europy 600 – 1000 A. D.

2 – [Tytuł strony nie znaleziony]
Odwiedzin: 11 098
3 – Sloveniska Samskrta?
Odwiedzin: 2 081
4 – Polski to podstawa
Odwiedzin: 1 566
5 – [Tytuł strony nie znaleziony]
Odwiedzin: 1 479
6 – Lechici
Odwiedzin: 929
7 – Polacy
Odwiedzin: 731
8 – Opanowanie świata
Odwiedzin: 650
9 – Język Polski na Sri Lance
Odwiedzin: 561
10 – Andrzejki – nie macie greckich imion!
Odwiedzin: 552

Cloud Flare

Statystyka CF mówi, że do naszych statystyk na serwerze dociera jedynie 1/3 wszystkich wywołań. Dlatego wszystkie powyższe statystyki wygenerowane przez nasz serwer należy pomnożyć 3 krotnie, by uzyskać mniej-więcej realną ilość wejść.
Oto dane dla listopada:
135,936 requests saved by CloudFlare
207,208 total requests
Info językowe
Info historyczne
Sposób opisania
Summary

One thought on “Zmiany techniczne i wtyczka do dotacji

 1. w kwestii technicznej:
  jak mogę znaleźc wszystkie swoje komentarze?
  czasami chcę coś zacytować lub sprawdzić co juz wczesniej napisałem, ale nie pamiętam gdzie to było:)

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *