Etymologia na dziś: Plaża i Plac

pl: plaża [plazha] (beach) ← sla: plaz, plaza (beach) ← fr: plage (beach; Info: flat land) ← la: plaga (zone, region) ← sla: pole (field; Info: burnt forest) ← sla: palit (burn; Info: send to sky) ← pol + -t

pl: plac (square) ← sla: plac (square) ← fr: place (square; Info: something flat, broad) ← la: platea (street, courtyard; Info: something flat, broad) ← el: πλατύς [platus] (wide; Info: S→T) ← sla: plaski(flat, wide; Info: in a shape of slice, flake) ← sla: plat (slice, flake; Info: field + hard = flat as field) ← pole + Ⱅ, T, tvardo, tverdo

sla: pol (sky; Info: the place where light comes from)

Info językowe
Info historyczne
Sposób opisania
Summary

20 thoughts on “Etymologia na dziś: Plaża i Plac

 1. cyt;
  sla: pol (sky; Info: the place where light comes from)

  fascynujace!

  ” miejsce z ktorego wychodzi swiatlo ”
  czy moze Pan cos wiecej do tego dodac ?

  wyraznie nie jest tu mowa o „naszym sloncu”, ktore wstaje i zachodzi
  „to cos” swiecilo caly czas
  czy sa jakies inne polskie slowa opisujace Biegun Polnocny ?

  czy „pol” to miejsce na niebie, ktore najpierw samo swiecilo
  a potem dalo nazwe Gwiezdzie Polarnej ?

   
  • to generator źródłosłowów z mojego słownika…

   W tym znaczeniu ogromna ilość kolorów pochodzi z tego rdzenia… ale o tym zrobię oddzielny artykuł… np. biel, płowy, blue, black, blau, flavus itd.

    
 2. „← sla: plat (slice, flake; Info: field + hard = flat as field) ← pole + Ⱅ, T, tvardo, tverdo”
  1.
  Skąd masz informacje o PLaT, jako PoLe+TWaRDo, od PŁaTNeRZ? Ja nic nie mogę znaleźć…
  2.
  Przydało by się tam napisać P->F, jak PŁaSKi -> FLaT
  3.
  „pl: plaża [plazha]”
  Nie jestem pewien, czy „zh” oddają poprawnie brzmienie dźwięku, zapisywanego jako „Ż”. Może trzeba by poszukać i znaleźć coś bardziej odpowiedniego? Uważam, że „zh” jest mylące.

   
  • 1. Nie mam. Po prostu Płat składa się ze słów Pole + Litera T, która na poziomie rdzeni ma znaczenie Twardo.
   2. W słowniku jest (chyba – ale pamiętam, że dodawałem to słowo)
   3. Zaproponuj inne używając łacińskiego alfabetu bez diakrytów (chodzi o to, by łatwo to można było wyszukać)

    
 3. czy „pol” to byl ten „pal” = slup o-pal-izujacego swiatla

  jak na okladce ksiazki Dwardu Cardona
  „Primordial Star”

  Gwiazda Polarna – to bylaby ta gwiazda gdzie byl „pol” ( slup )

   
  • Nie wiem czy ten sam, ale Pal, Bal i Palec od Pola (Nieba) się wywodzą, bo w jego kierunku wskazują.

    
 4. ???
  Polak – to ktos, kto pochodzil z terenow podbiegunowych
  tam gdzie kiedys byl „pol” ( miejsce skad przychodzi swiatlo )
  albo gdzie swiatlo stalo kiedys jak pal – slup
  a po jego zniknieciu i dramatycznej zmianie klimatu
  opuscil te tereny i przenosl sie na ziemie obecnej Europy Wschodniej
  gdzie jego imie nieslusznie wiaze sie z polami ( uprawnymi )
  gdyz nikomu nie przyszloby do glowy powiedziec o sobie, ze jest Polakiem bo mieszka wsrod pol
  tym bardziej, ze tereny te byly prawdopodobnie mocno zalesione

   
  • …tak mogl wygladac „pol”

   moja hipoteza:
   Polacy to ludzie pochodzacy z tamtych okolic podbiegunowych ?
   albo nawiazujacy swoim imieniem do ludzi bedacych dla nich wzorem do nasladowania

   http://saturndeathcult.com/wp-content/uploads/2011/06/Ice-Age.jpg

   cytat ze strony powyzej:
   … mythology tells us a large planetary object existed in a stationary position at Earth’s celestial north were it functioned as Earth’s original sun during an age known as the Golden Age.
   This sun was the planet Saturn in its original brown dwarf star phase and was locked with the Earth in what is called a polar configuration.
   During the Golden Age a giant electrical Birkeland current stretched between Earth and Saturn which to observers on Earth appeared to be a giant ladder stretching up into the heavens.
   On entry into the sun’s solar system and after its initial contact with our current sun’s heliosphere Saturn flared nova-like and bathed the northern latitudes in a rich ultra-violet light that promoted tropical-like growth of vegetation in the arctic circle. For mammoths during the Golden Age this was a veritable paradise and as long as Saturn remained in its celestial northerly position, all was well.

    
  • Częściowo tak. Nazwa pole pochodzi od lasu (od drzew)… Pol to (tak jak i Pal) ma znaczenie Drzewo, Słup… pochodzi od Nieba (Pola), które wskazuje… tak samo słowo Palić (wysyłać coś z dymem do nieba). Pole to też liczba mnoga od słowa Pol (tu drzewo)… W tym znaczeniu mamy też Polować czyli biegać po LESIE za zwierzyną, a nie po Polu (w dzisiejszym znaczeniu). Kiedyś wypalano/wyrębywano lasy pod pola uprawne. Stąd ich nazwa. Porównaj słowo: Polana.

    
  • 1. Może hasło na serwer było jak nazwa tej knajpy?
   2. Może dzięki temu przytuliłeś za reklamę, bo isis ma w dupie wiatrak nad morzem?
   Czy ty naprawdę ŁŁ myślisz, że skoro oszukiwałeś tysiące innych, to teraz wyobrażasz sobie, że znajdziesz narybek wśród wydających się tobie za naiwnych? Zrobiłeś już tyle gnoju ale nie spodziewałeś się, że ktoś tu sporo czyta od wielu lat w wielu miejscach.
   Próbuj dalej.

    
 5. Czy mógłby pan opisać i wytłumaczyć Przyjaźń polsko-węgierską w postaci chociażby krótkiego artykułu?

   
  • Mógłbym. Często (chyba) do niej nawiązuję. Tak na szybko, gdyby ktoś nie był przekonany, że istnieje nie tylko na papierze (bo TV temat zawsze przemilcza)… to zawsze na meczach 11 listopada Węgrzy wywieszają transparenty „Niech żyje Wolna Polska!” oraz odsyłam do Wikipedii, kto to jest i co zrobił Pal Teleki. U nas przydałaby się podobna tradycja na 15 marca. Tekst na transparent jakby ktoś chciał: „Éljen a Nagy Magyarország” (Niech żyją Wielkie Węgry).

    
  • W skrócie: Przyjaźń wzięła się z tego, że dzieliły nas wysokie i trudne góry (Karpaty), więc atakowanie drugiego nie miało sensu (bo atakujący zawsze przegra). Natomiast mieliśmy płasko do Niemców (i oni i my) więc lepiej było razem walczyć przeciw nim. Razem też często stawaliśmy przeciw dużym wrogom (my mieliśmy Rosję, a Węgry Turcję)… bo to były takie armie, że jak przyszły tu od siebie to i przez Karpaty przejdą, więc wtedy lepiej było walczyć z nimi razem w tym samym czasie i wygrać niż oddzielnie po kolei i przegrać.

    
 6. A czy przyglądał się pan bliżej słowu cel? Na pierwszy rzut oka w strony dostępnych słowników jest z nim coś nie tak. Słowo cel miało znaleźć się w polskim ze średnio-wysokogermańskiego (ś-wniemieckiego) zil, to pochodzi ze staro-wysokogermańskiego (s-wniemieckiego) zil, a to z kolei z *til. Nie wiem jakiego pochodzenia.

  Po pierwsze, obecnie w innych językach określanych germańskimi dla nazwania pojęcia celu (zarówno rzeczywistego, jak i myślowego) są słowa dalekie od tegoż ziel lub *til:
  1. duński: mål, sigte, hensigt;
  2. norweski målet, sikte, hensikt;
  3. szwedzki: mål, syfte, avsikt;
  4. holenderski: doel, opzet;
  5. angielski: aim, goal.
  6. islandzki: markmið, tilgangur
  To jest tylko pobieżny przegląd, trzeba by sprawdzić dokładnie, ale zależność widać w słowach kojarzonych z niemieckim sich tj. widok, a nie z ziel. Jedynie islandzki zdaje się posiadać słowo tilgangur związane z til. Pytanie czy w innych to określenie gdzieś zanikło, zmieniło znaczenie? Ponoć języki staro-wysokogermański i staro-niskogermański/starosaksoński różnią się znacząco.

  Po drugie, we językach słowiańskich na pojęcie celu używa się słowa powiązanego z cel:
  1. czeski: cíl, účel;
  2. słowacki: cieľ, účel;
  3. rosyjski: цель;
  4. ukraiński: ціль, мета;
  5. białoruski: мэта;
  6. słoweński: ciljna, namen;
  7. serbski: циљ, сврха;
  8. chorwacki: meta, cilj;
  9. bułgarski: цел.
  Widać zależność w słowie cel – tłumaczoną rzecz jasna silnym wpływem niemczyzny. Ciekawe jak Słowianie nazywali czynność celowania z łuku we wczesnym średniowieczu, skoro słowo ma pochodzić z niemieckiego? Ciekawe czy są jakieś słowa w językach indoirańskich powiązane są z celem i celowaniem, czy to rzeczywistym (z łuku), czy myślowym (zamierzania sobie czegoś)?

  I dalej, w języku starogreckim jest słowo τέλος na nazwanie wypełnienia, końca, wyniku i pochodzące od niego τελείω wypełnić, zakończyć oraz τελικός końcowy, ostatni. Tutaj jego pochodzenie łączy się z PIE *kʷel- https://en.wiktionary.org/wiki/%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82 A to z kolei prowadzi do słówek na nazwanie koła, dali/daleka (zarówno przestrzennej jak i czasowej) https://en.wiktionary.org/wiki/colo#Latin

  W łacinie słowem na nazwanie nieba jest caelum, które ma pochodzić z nazw dla zagłębienia, pustki https://en.wiktionary.org/wiki/caelum#Etymology_2 Nawiasem mówiąc ciekawe, że w angielskim słowo whole (całość) oraz hole (dziura) brzmią tak podobnie, ale zmierzam do czegoś innego. Ciekawe skojarzenia przychodzą, gdy łacińskie caelum postawi się obok słów cel, cały, całość.

  Z kolei w tej samej łacinie jest słowo tellus na nazwanie ziemi jako podstawy czegoś https://en.wiktionary.org/wiki/tellus Bruckner w swoim słowniku pisał, że w językach słowiańskich tło oznacza posadzkę, podłogę, podstawę, podniebie.

  Nie podejmuję się wyciągania wniosków z tych zestawień, ale wydaje mi się, że można by się bliżej przyjrzeć tym słowom.

   
  • Bardzo dobrze dedukujesz. Pisałem już o tym kiedyś. Podobnie też wyprowadzał RA. Germański rdzeń słowa Cel to bujda taka, że nawet 10 latek bez problemu ją obali. Cel jest od Cały, a Cały od Koło. Co do Caelum pewien nie jestem. Nie wykluczam, ale pewien nie jestem czy to to samo. Porównaj też słowo Ciało (Wszystkie organy).

   Nie do końca trafiłeś z Tellus. Tellus to od naszego Tło/Tył/Dłoń (porównaj greckie Derma i Talassa). Te znów pochodzą od Dal/Dół. Te znów są tożsame z Góra. A to pochodzi od Bor/Pol (Niebo). Jest o tym artykuł: Góra, Dół i Armageddon.

    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *