Etymologia na dziś: Cela i Komora

Słowo Cela tylko pozornie ma germańską etymologię, która oczywiście jest słowiańska.

pl: cela (cell (prison)) ← sla: cela (cell (prison)) ← de: Zelle (cell) ← la: cella (small room) ← sla: selo, siolo (protected area; Info: K→S, satemization) ← sla: krit (hide, protect; Info: top + verb = put something in the top (G→K)) ← gora, hora, hara

Angielskie słowo Cell (Komórka – w ciele np. rakowa, i w domu np. komórka na ziemniaki, i telefon np. telefon komórkowy) ma identyczną etymologię.

Taka mała dygresja… Telefon komórkowy i Kamera mają identyczną etymologię. Komórka to mały pokój i kamera to też mały pokoik w aparacie gdzie światło utrwalało się na filmie (stąd nazwa). Prezydent też nazywa się Komorowski. Mamy też komory gazowe. W innych językach to słowo to: fr:Chambre (pokój),  hi:Kamra (pokój), es:Camarero (Kelner)… Nasz Kamerdyner ma tę samą etymologię, ale przez niemiecki Kammer (Pokój).

Po czesku i słowacku jest też Kamarat i Kamaratka (Przyjaciele) – chodzi o to, że mieszkają z Tobą w jednym pokoju czyli KOMORZE. Na koniec tylko jeszcze wspomnę o KOMORNIKU… Jego nazwa wzięła się od Komornego czyli Czynszu za mieszkanie (Komorę), a potem, że tak chodził za tą kasą i chodził, to nazwa poszła ogólnie na Pana, co kasy szuka, niekoniecznie w nieruchomościach (choć zazwyczaj).

Info językowe
Info historyczne
Sposób opisania
Summary

4 thoughts on “Etymologia na dziś: Cela i Komora

 1. Przede wszystkim od momentu kiedy telefony przenośne się pojawiły w Polsce to ludzie na słowo komórka rozumieli małe pomieszczenia zwane komórkami. Komórka, piwniczka, schowek.

  Sama komórka jako żyjątko – to też jest schowek na substancje organiczne.

   
 2. Jak już mówimy o celach, to ja zacytuje coś o więzieniach: dwie osoby:
  San Ultra Run Nysa:
  „Więzienie” – „więźniowie”, to też nieszczęśliwe określenie, fałszywe. „Więź” jest czymś bardzo pozytywnym, np. więź ze społeczeństwem, narodem, z rodziną, z Przyrodą – to więzi tworzą Życie. Utrata tych więzi to deprawacja.

  i odpowiedź na to: Rafał Helebrandt
  „Więzienie” odpejoratywniasz sprowadzając do znaczenia „więzi” – ale coś Ci umyka: Tam jest zawarte zdanie z przeczeniem. Dokładniej mówiące o zaprzeczeniu (braku) powiązań gradientowych (kwantowych/miedzyGęstościowych/międzyPoziomowych ..jakkolwiek sobie to nazwiesz – zjawisko jest to samo).
  Czyli mamy takie składowe:
  „E” -symbol skali porcjowej/kwantowej/;
  „nie” – zaprzeczenie owej skali;
  oraz „więź”, której brak.
  Proste?
  (btw. mamy tutaj również zastosowane przeczenie podwójne – choć pozornie go wcale nie ma – Jednak rozpatrując jednocześnie ideograficznie+werbalnie owo zjawisko – przeczenie „nie” odnosi się do obu podmiotów ZDANIA.

   
  • co to k… jest? :)))

   Może wyjaśnię… więzienie to rzeczownik odczasownikowy od więzić. A więzić pochodzi od wiązać, tam gdzie siedzą Ci związani… ale nie ze społeczeństwem, rodziną czy narodem, ale z rękami i nogami związanymi ze sobą…

    
 3. Skoro jest KRIT i potem jest KOMORA to pasuje tu również KRYPTA, czyli komora w której skrywano zmarłych, często wykuta np. w GÓRZE.

  Pozdrawiam

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *