Najsłynniejsi Francuzi

Z tego artykułu dowiesz się, że:

 • 3 najsłynniejszych Francuzów, nie było… Francuzami!
 • 2 z nich to oczywiście Polacy, a trzeciemu Polska też obca nie była
 • Na tablicy Mendelejewa jest kilka pierwiastków odkrytych przez Polaków
 • Jest też tam pierwiastek nazwany na cześć Polski!

Najsłynniejsi Francuzi

W ankietach (poza Polską i Francją) na najsłynniejszych Francuzów wygrywają zazwyczaj:

 1. Fryderyk Chopin
 2. Maria Curie-Skłodowska
 3. Napoleon Bonaparte

Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że żadne z nich nie jest Francuzem! Ale ta Francja ma PR, co nie?

Dwójka z nich to oczywiście Polacy, a Napoleon jest Włochem.

Pierwiastki

Na wykazie pierwiastków od razu widać, że nie ma Polski. Wyjaśnienia są 2. Po pierwsze, kiedy pierwiastki wynajdowano, to akurat Polski nie było na mapach, więc wszelkie odkrycia zaliczonoby do zaborców. Po drugie Rad i Polon odkryła Maria Curie wraz z mężem Piotrem we Francji, więc zaliczone są jako francuskie. Mają numery 84 i 88. Tlen nie wiem, dlaczego nie jest oznaczony polską flagą, na ten moment nie widzę wyjaśnienia. Więcej o tlenie poniżej.

Ruten

A liczba jego czterdzieści i cztery

Jędrzej Śniadecki odkrył w Wilnie West (Vestium) w 1808 roku. Nie udało się tego potwierdzić. W 1828 Gottfried Osann na uniwersytecie w Tartu (teren dawnej Rzeczpospolitej w zaborze rosyjskim, obecnie Estonia) odkrył go „ponownie” i tym razem nazwał Ruten od nazwy Rusi. Jędrzej Śniadecki później odwołał swoje odkrycie.

Rad

Rad został nazwany po tym, że jest „radioaktywny”… czyli „promieniuje”, a promień to po łacinie „radius” i od niego pochodzi polskie słowo „radio”.

Radius (promień) jak i radix (rdzeń) pochodzą od polskiego słowa „rodzić” czyli „być źródłem” (dla Radix/Rdzeń) i rozmnażać się/powiększać (dla Radius/Promień).

Polon

Co ciekawe odkryto go w tym samym czasie co i Rad! Po prostu Maria z Piotrem grzebali przy uranie i zauważyli, że zanieczyszczenia rudy uranu są bardziej promieniotwórcze od samego uranu. Wydało im się to dziwne, pogrzebali i się okazało, że odkryli dwa nowe pierwiastki. Rad nazwali Radem bo był promieniotwórczy, a Polon na cześć Polski, z której pochodziła Maria!

Do tej pory Polon jest jedynym pierwiastkiem nazwanym dla celów politycznych! Chodziło o to, że Polski nie było na mapach i na zachodzie każdy miał to głęboko… Maria liczyła, że w ten sposób będzie mogła zainteresować naukowców sprawą Polski.

Protaktyn

Odkryty przez Kazimierza Fajansa w 1913 roku nazwany Brevium. Nazwę zmieniono na Protaktyn (Rodzic Aktynu), bo Aktyn powstaje jako efekt rozpadu Protaktynu. Proto pochodzi od słowiańskiego „Pierwszy”, a Aktyn (tak jak i słowo Akcja = Działanie) od łacińskiego Ago (Działać), a to od naszego słowa Jąć (wiem, że łacińskie nie podobne, ale już sanskryckie Ażać tak). Zrobię o nim oddzielny artykuł, bo to słowo nie jest używane oddzielnie, ale powszechnie znane z czasowników złożonych np. Pojąć, Przejąć, Przyjąć, Odjąć, Zająć, Ująć, Wjąć, Wyjąć, Nająć itd. (po prostu działać, czy zainicjować działanie). http://sjp.pl/j%C4%85%C4%87. Ten sam rdzeń ma np. słowo Jeniec i Najem :).

Tlen

Nie wiedzieć czemu, tlen na powyższym schemacie oznaczony jest flagami Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji… Tlen przecież został wynaleziony przez Polaka – Michała Sędziwoja i to już w 1604 roku! Opisał to w dziele: Dwanaście traktatów o kamieniu filozofów i nazwał go „pokarmem życia”. Sędziwój był święcie przekonany, że odkrył kamień filozoficzny. Nasz rodak wiedział, że „pokarm żywota, ukryty w powietrzu” jest niezbędny do życia (ludzi, zwierząt i roślin) i że przedostaje się on z powietrza do krwi. Oczywiście jak to w nauce, jeśli coś pochodzi z Polski, to trzeba to ignorować i faszerować taką dezinformacją dzieci, dzięki temu one zawsze będą myśleć, że wszystko co dobre, to jest z zachodu, a w Polsce jest zaścianek. Efekt można zobaczyć na powyższej tabeli. Oficjalnie żadnego polskiego pierwiastka! Za to czyje dokonania oznaczono? Carl Sheele ze Szwecji „odkrył ponownie” tlen w 1773 roku, jednak tego nie opublikował. W 1775 tlen „ponownie odkrył” Joseph Priestley z Brytanii, a pracę Carla Sheela opublikowano w 1777. Czyli chłopaki się spóźniły o 200 lat, ale i tak im zaliczono! Co tam jednak robi flaga francuska?!? Otóż jest tam z powodu Antoine Lavoisiera, jednak Lavoisier NIE odkrył tlenu (to już w ogóle jest szczyt manipulacji), za to udowodnił kilka ciekawych rzeczy z nim związanych:

 1. Że tlen potrzebny jest do spalania (wcześniej sądzono, że spalanie to wydzielanie tzw. flogistonu)
 2. Że tlen w połączeniu z wodorem tworzy wodę (wcześniej uważano wodę za oddzielny pierwiastek)
 3. Że tlen jest źródłem kwasowości
 4. Nazwał wodór „hydrogen”. Hydro to zniekształcona polska Wodra/Woda, a Gen to zniekształcona polska Żona (ta co daje życie, tworzy coś). Razem znaczy to: coś co tworzy wodę. Po polsku Wodór też kojarzy się z Wodą.
 5. Nazwał tlen „oxygen”. Oxy to zniekształcone polskie słowo Ostry (w znaczeniu bardzo kwaśny), a Gen jak wyżej. Stąd Oxygen znaczy: coś, co tworzy kwasy. Polska nazwa „tlen” pochodzi od słowa „tlić”, bo tlen jest potrzebny do „tlenia” czyli „spalania”. Czesi i Slowacy nazywają tlen Kyslik jak dobrze pamiętam i też chodzi o to, że tworzy kwasy. Kwas to kyselina. Stąd nasze słowa „skisły” (skwaszony) oraz „kisiel” (dosłownie: kwas).
 6. Nazwał również azot słowem „azote”. Azot pochodzi od greckiego „A” (coś przeciwnego) oraz zniekształconego polskiego „Życie”, czyli razem: „Bez życia”, coś co zabija. I faktycznie po czesku i słowacku azot to „dusik”, czyli coś co „dusi”.

Co ciekawe, Michał Sędziwój podpisywał się często anagramami swojego łacińskiego nazwiska np. Divi Leschi Genus Amo (Boskiego Lecha Ród Kocham), Sarmata Anonymus (Anonimowy Sarmata), Nobilis Polonus vel Cracovia (Szlachetny Polak z Krakowa), Heliocanthaurus Borealis (Piewca Słońca z Północy). Jak się tak zastanowić, to gdyby nie Michał Sędziwój, to cała planeta wymarłaby w 2 minuty! Bo bez jedzenia można żyć miesiąc, bez picia 8 dni, bez snu 5 dni, a bez tlenu?!? Swoją drogą, zastanawiające jest, że skoro Polacy odkryli tlen dopiero w XVII wieku, to czym ludzkość oddychała wcześniej? 🙂

Inne pierwiastki

Nie tylko Polon ma nazwę, od nazwy miejsca. Takich pierwiastków jest więcej:

 • 21. Skand ← Skandynawia
 • 31. Gal ← Galia
 • 32. German ← Niemcy
 • 39. Itr ← Ytterby, Szwecja
 • 44. Ruten ← Ruś
 • 65. Terb Ytterby, Szwecja
 • 68. Erb ← Ytterby, Szwecja
 • 70. Iterb ← Ytterby, Szwecja
 • 71. Lutet ← Lutecja (Paryż)
 • 84. Polon ← Polska
 • 87. Frans ← Francja
 • 95. Ameryk ← Ameryka
 • 108. Has ← Hesja

Na uwagę zasługuje Itterby w Szwecji (4 pierwiastki) i Francja, która ma Frans, Gal i Lutet. Co do Itterby to wyjaśnienie jest dość proste. Jest tam kopalnia minerałów i te 4 właśnie stamtąd wykopano, choć odkrywano je różnie, np. Itr odkryto w Finlandii.

Francuska odwaga

Skoro już o Marii Curie mowa, to po śmierci Piotra, jeden z francuskich adoratorów Marii wyzwał na pojedynek dziennikarza, który opisał w gazecie ich romans. Panowie spotkali się przy świadkach i zgadnijcie kto wygrał? NIKT… by francuskiej tradycji stało się zadość… obaj panowie się… poddali!

Znienawidzona muzyka

Mało kto wie, że Chopin nienawidził grać. Wynikało to z tego, że zmuszał go do tego ojciec. Ojciec dla odmiany miał miłość do muzyki i swoje niespełnione ambicje wymuszał na synu. Chopin podobno dla swoich uczniów również był bardzo surowy, bił i znęcał się psychicznie nad nimi.

Serce Chopina

Generalnie powszechnie wiadomo, że nagrobek Chopina jest w Paryżu, na cmentarzu Pere-Lachaise, a serce znajduje się w Warszawie w Bazylice św. Krzyża. Jednak zazwyczaj nie wiadomo, dlaczego tak się stało. Przecież zazwyczaj ludzi grzebie się z sercami. Otóż Fryderyk Chopin panicznie bał się pochowania żywcem. Podobno w tym czasie często się to zdarzało, więc jego strach nie był bezpodstawny. Choć tak naprawdę nie wiem, skąd wiadomo czy kogoś pochowano żywcem czy nie, przecież po pochowaniu i tak już nie żył. Chopin natomiast zażyczył sobie, by jego serce zostało wycięte, wtedy będzie miał pewność, że nie żyje, a do tego mógł poprosić siostrę Ludwikę, by przewiozła je do Polski, która była w tym czasie pod zaborami. Pogrzeb, nagrobek w Paryżu i transport siostry z sercem Chopina do Polski sfinansowała Jane Stirling, jego była uczennica, która wcześniej sfinansowała mu również tournee po Anglii i Szkocji.

Napoleon

Napoleon Bonaparte, mimo że urodził się na francuskiej Korsyce, to był z pochodzenia Włochem. Jego nazwisko przy urodzeniu brzmiało: Napoleone Buonaparte. Co ciekawe, jego nazwisko znaczy „Dobre odejście” lub „Dobre rozdzielenie”. Rdzeń słowa „Buona” jest bardzo zniekształconym rdzeniem: Dziw czy Dewa (bóg nocy, demon), w łacinie czasem D przechodzi w B (np. Dolor (Ból) → Bellum (Wojna)), a W w U. I tak otrzymujemy Buona. Parte natomiast też ma rdzeń słowiański i pochodzi od słowa „Przez”. Od tego samego słowa pochodzi np. la:portus (drzwi, wrota, brama, port), ale i park czy parkowanie.

Imię Napoleon nie znaczy nic innego jak „ktoś z Neapolu”, porównaj sobie imię Adrian (ktoś z Adrii nad ADRIAtykiem). Neapol nie znaczy nic innego jak „Nowe miasto”. Tu niestety zakończę etymologię, bo zarówno Nea, jak i Pol będą miały oddzielne artykuły. Nea to polskie rdzenie znane z Nowy, Dziewięć, Dwa, Dewa, Dziw (wspomniane też akapit wyżej), a Pol to ten sam Pol, do którego ciągle wracam, czyli Niebo. W skrócie ewolucja znaczenia przebiegała tak: Pol (Niebo) → Pol (coś wysoko np. Gwiazda POLarna) → Pol (coś dużego np. PEŁny, POŁać) → el:Poli (Dużo np. Poliglota = Dużo Głosów) → el:Polis (Miasto = Dużo Ludzi) → Neapol (Nowe miasto).

Nie należy zapominać, że to właśnie Napoleon podbił naszego odwiecznego wroga, czyli Święte Cesarstwo Rzymskie doprowadzając w końcu do jego ostatecznego upadku. Co, myśleliście, że Cesarstwo Rzymskie to antyk i może średniowiecze? Nic bardziej mylnego! Napoleon w 1806 roku podbił większość państw tworzących Cesarstwo Rzymskie, oparły mu się jedynie: Austria, Prusy, Brunszwik i Hesja-Kassel. W bitwie pod Sławkowem (lepiej znaną jako bitwa pod Austerlitz – zawsze lepiej jak brzmi w języku okupanta, prawda?) Napoleon spuścił łomot wszystkim Rzymianom i dzięki temu mógł przyjąć tytuł Cesarza Francuzów (bo cesarz tym się różni od króla, że cesarz to władca Rzymu, a król to władca wszystkich innych – ciekawe, że tak się nami manipuluje, że wydaje na nam się, że Cesarz jest wyżej, a przecież są równi). Cesarstwo Rzymskie uległo zniszczeniu w 1806 roku, dlatego Napoleon jest tak „wielbiony” w Polsce, a w krajach ościennych utożsamiany z Antychrystem. Nawet 200 lat indoktrynacji nie zrobiło z niego u nas potwora… w sumie ciężko by było… Napoleona mamy nawet w hymnie!

Napoleon o Polsce i Polakach

Nie tylko Polacy mają Napoleona za bohatera, w drugą stronę było podobnie. Choć Napoleon traktował nas jako pionki w swojej grze i trochę jak mięso armatnie, to z drugiej strony, to dzięki niemu Polska odzyskała choć częściową niepodległość.

Cytaty Napoleona dotyczące Polaków:

 1. Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych. – Opis: po bitwie w wąwozie Samosierra.
 2. Jeżeli już macie pić, to pijcie jak Polacy.
 3. Pijcie jak Polacy ale bądźcie równie dzielni jak oni. Soyez soul comme les Polonais, mais soyes aussi brave qu’eux
 4. Zostawcie to Polakom! Laissez faire aux Polonais! – Opis: po wydaniu przez Napoleona rozkazu zdobycia Somosierry gen. Montbrun zameldował Cesarzowi, że szarża wprost na armaty nie jest możliwa. Wtedy Napoleon wypowiedział słowa: Zostawcie to Polakom! Polscy szwoleżerowie zdobyli Somosierrę.

GIGN

To taki francuski SWAT czy GROM… ostatnio trochę o nich było głośno w związku z zamachami na Charlie Hebdo i ich pochodnymi… czy wiedzieliście, że w GIGN zginęło do tej pory 9 osób? Nie byłoby może w tym nic dziwnego, przecież to jednostki specjalne! Ale… Tylko DWIE osoby zginęły w akcji… a SIEDEM podczas treningów!?! Ja rozumiem, że Francuzi do walki się nie palą… no ale… 🙂 Co ciekawe w GIGN zginęły też dwa psy bojowe… z czego jeden w akcji i jeden na treningu… psy tam mają lepszą statystykę niż ludzie… bo mają 50% szansę śmierci w akcji, a ludzie tylko niecałe 20%.

Podsumowanie

Niesamowity jest ten francuski PR. Ledwo kto się w tej Francji na chwilę pokaże i coś osiągnie to od razu lansowany jest na Francuza. Chociaż w sumie to Kopernik też była kobietą.

Suplement

Polacy na Haiti, Maria Łączyńska/Walewska (metresa Napoleona, wychowywana przez ojca Chopina)

Info językowe
Info historyczne
Sposób opisania
Summary

48 thoughts on “Najsłynniejsi Francuzi

 1. „Zostawcie to Polakom!”

  To było cyniczne.
  Z życiem Polaków w ogóle się nie liczył.
  Skoro „to było niemożliwe”, jak zapewniali go doradcy, to swoich na śmierć żal mu było wysłać, a Polaków nie.

  Ot, cała tajemnica „pochwały”…

   
  • W sumie tak, ale swoich też nie szczędził… co potwierdza np cytat nr. 3 :), więc nie było to nacjonalistyczne podejście, swoich chronimy, Polaków wysyłamy… a bardziej… jak wyślemy swoich to się dają wystrzelać i nic z tego nie będzie, a jak wyślemy Polaków, to część z nich zginie, ale jednak wygramy.

    
   • Tylko jedna kwestia.. Polacy dawali zwycięstwa Napoleonowi tylko dlatego że mieliśmy wspaniałych dowódców, np. Poniatowski Józef (kuzyn ostatniego króla PL), został Marszałkiem, a ten najwyższy tytuł wojskowy nie był zbyt chętnie dawany obcokrajowcom. Ale jako że zginął w 1813 roku w Bitwie Narodów, to tylko po piastował 2 lata urząd.

    PS. w jednym zdaniu powinno być PO Anglii i Szkocji, a nie BO :p
    (taka literówka mała)

     
    • No tak… ten artykuł to tak na kolanie sklejałem z różnych materiałów swoich. Dziecko miałem bardzo chore od tygodnia… i nie spałem… teściowie małą wczoraj wzięli to na szybko chciałem coś zmontować i iść w końcu spać :)… więc jak go czytam, to ma kilka zdań bez większego ładu i składu… w wolnej chwili go poprawię 🙂

      
     • To nie przejmuj się takimi duperlami, znaczy nami i blogiem, tydzień, nawet dwa przecież poczekamy. Rozumiem że czujesz się zobowiązany dotacjami ale bez przesady.

       
   • Wątpię, Napoleon był równie okrutny. Hitler miał gorszą prasę po przegranej i tyle, ale za 100 lat będzie się o nim mówić podobnie jak o Napoleonie. Właściwie już się zaczęło jego wybielanie.
    Podobnie bezwzględnym okrutnikiem był Aleksander ksywa Wielki, dziś niemalże wzór cnót władcy- wojownika 🙂

     
  • A ja się nie zgodzę… Wiele w historii było rzeczy „niemożliwych”, których dokonali Polacy.Zwłaszcza w historii wojskowości… bitwa pod Wizną…Wetsreplatte..o Monte Cassino nie wspomnę.. Pewno, gdyby było trzeba, to lądowanie w Normandii też by nam się udało – już za pierwszym razem…W przeszłości na pewno było tak samo..choćby odsiecz wiedeńska…Jaki inny naród oparł się inwazji Osmanów? Dlatego uważam, że słowa Napoleona, to właśnie pochwała dla naszych żołnierzy… To tak jak w rzymskiej sentencji – „wszystko oparło się na triarach” , czyli tych najbardziej doświadczonych i bitnych legionistach – ostatniej desce ratunku…

    
 2. Przerwa pomiędzy „Holokaustem” a „Najsłynniejsi Francuzi” była tak długa, że poważnie zacząłem się zastanawiać czy Autor nie miał przypadkiem „spotkań III stopnia z hiszpańską inkwizycją”… 😉
  Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za ten blog.

  Jarosław Skrzydlewski

   
  • Miał… 🙂 Mówię poważnie. Raczej nie związane to z blogiem (bo nie tylko nas tak załatwili – ale część naszej konkurencji też). Hujki bankowe ukradły mi dużo kasy i doprowadziły może nie tyle na skraj bankructwa, co doprowadzili biznes do rozmiarów nieopłacalnych. Obecnie myślimy z chłopakami co robić dalej, ale raczej w Polsce za długo nie pobędę (i tak mieszkam tu już 4 lata, bo mam córkę chorą i nie za bardzo można było z nią się wyprowadzić – ale teraz to już przegięli pałę i raczej mnie nie zatrzymają, chyba że w więzieniu)… Oczywiście blog będę prowadził dalej z zagranicy. Jak tę firmę nam zabiją do końca, to otworzymy inną. Kij im w oko… Tylko kraść potrafią, a za ukradzione pieniądze najmują ludzi, by się znęcać nad tymi, których okradają… Schizofrenia paranoidalna w najczystszym wydaniu :).

   Akcja zaczęła się w poniedziałek, a w piątek (3 dni wcześniej) pojawił się artykuł o Holokauście… więc może to przypadek, a może nie. W weekend by się ogarnęli?

    
    • Raczej będzie. Chwilowo działamy na pół gwizdka, ale przygotowujemy się do powrotu. Tak jak pokonaliśmy hakerów, tak pokonamy i banki. Tą samą bronią. Tak jak odcięliśmy serwerom dostęp do pieniędzy i hack przestał mieć sens, bo na serwerach podpiętych do internetu ich po prostu nie ma, tak zrobimy identycznie z bankami… po prostu nie będziemy trzymać w nich żadnych pieniędzy… i tyle. Wtedy nie będą mieli co kraść :). Inaczej z hujkami walczyć się chyba nie da.

      
 3. Napoleon nie jest tylko był, on już nie żyje.
  Literówka na zachodzi każdy miał to głęboko brakuje e w zachodzie.
  „Choć tak naprawdę nie wiem, skąd wiadomo czy kogoś pochowano żywcem czy nie, przecież po pochowaniu już i tak nie żył.” – no żartujesz chyba, czasem z jakichś przyczyn otwierano groby i znajdywano ludzi w dziwnych pozycjach, z pozdzieranymi paznokciami, widać było że próbowali się uwolnić, że się dusili.

   
 4. Pod Samosierrą to oni się poszli bić o majątki swoich ojców i braci. Polska była krajem bogatym, polska szlachta była bogata (głównie wynikało to z produkcji zboża) więc się zadłużała, a potem zaborcy popsuli gospodarkę i trudno było te długi spłacić, Prusacy zaczęli przejmować majątki (brzmi znajomo? ciągle popełniamy te same błędy), ale Napoleon ich pokonał, i uznał że ten dług jest jego, Polska mu go spłaciła (stąd pojęcie bajońskich sum bo w Bajon zawierali tę umowę), ale zapłacili Napoleonowi, nie Prusakom, więc Napoleon nie mógł przegrać, dlatego to było dla nich tak ważne. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze 🙂

   
   • W ogóle historia jest źle napisana, według tej wersji której nas uczą od czasu do czasu jakiemuś wodzowi czy królowi coś odpierdala i wszczyna jakąś wojenkę nie wiadomo dlaczego. Tymczasem wojny zawsze są prowadzone z pobudek materialistycznych, ten kto je zaczyna liczy że na tym zarobi. Wywalenie z historii historii gospodarki sprawia że jest ona mniej zrozumiała, a my mniej rozumiemy co się wydarzyło i co się dzieje teraz.
    A o tym http://dragomira.bloa.pl/2015/01/08/ojcowie-budowniczy-ameryki/ wiedziałeś?

     
    • O strajku wiedziałem (ale od niedawna, może jakiś miesiąc). O fabryce nie… na pewno zrobię o tym artykuł. Dzięki za info… super!

      
     • Jeśli podoba Ci się ten mój artykuł taki jak jest to możesz go umieścić na swoim blogu podając do mnie linka, jeśli chcesz żebym go trochę poprawiła (ja go pisałam tak na szybko, potem Kinga dorzuciła film, potem w filmie wysłuchałam tego palanta i skojarzyłam z baseballem) albo żeby się różniły to mogę poprawić. Natomiast jeżeli napiszesz artykuł uderzająco podobny do mojego nie podając skąd to sobie wziąłeś to przestanę się do Ciebie odzywać jednocześnie uznając że dostałam zielone światło na zrzynanie od Ciebie, jak coś to Ty zacząłeś.

       
     • zielone światło to już masz… po to jest by brać… jakbym chciał zabrać do grobu, to bym nie publikował… ale zaraz nie odzywać? 🙂

      jak będę brał całymi garściami to napiszę… co się czasem zdarza, że piszę kto mnie zainspirował do artykułu… jak piszę z głowy na podstawie przeczytanego czegoś kiedyś tam, to już pisze jako swoje, bo często nie pamiętam skąd wziąłem. Jakbym jednak napisał, a o Tobie zapomniał (mało prawdopodobne, ale jednak możliwe), to się przypomnij i na pewno dopiszę 🙂

      generalnie nie cytuję całych artykułów, bo lubię dorzucić 3 grosze od siebie za każdym razem :)… ale takie linki wrzucaj… naprawdę dużo ludzi czyta tu komentarze i tak trafiają też do Ciebie 🙂 a artykuł Twój mi się spodobał.

       
 5. Odkrycia tlenu oraz opracowanie teorii spalania dokonał Polak Michał Sędziwój, jest to obecnie przypisywane Lavoisierowi.
  Tadeusz Mroziński

   
 6. Czekamy na obiecany tekst o wikingach 🙂
  A przy okazji, może się przyda do analiz etymologicznych, niedawno, całkiem przypadkiem, znalazłem ciekawą zbieżność między buddyjskim terminem anicca (czyt. aniczcza), oznaczający nietrwałość, pustkę, a słowiańskim słowem: czczy, czczość, na czczo, czyli też rodzaj nicości, pustki. Czy to przypadek, czy może jest coś na rzeczy?

   
  • Hmmm… nie wiem czy czcić i nic są spokrewnione… ale Nic i Anicca na pewno :)… Do kompletu proszę sobie dołożyć Noc :).

    
 7. Wszystkie tzw. poważne kraje dbają o swój PR.
  Stany – wiadomo. Cała kultura na eksport. Rosja – mistrzostwo propagandy. Kłamstwa pod niebo, ale nikomu to jakoś nie przeszkadza. WB – podobnie – gruuube kłamstwa nt. historii i PR za pomocą Jamesa Bonda : ) I tak dalej.
  Polska nie. Dlaczego?

   
 8. Komentarz kieruję do phoenixa, wydaje mi się że może zawierać istotne dla ciebie informacje, dlatego prosiłbym o potwierdzenie że został przeczytany.
  Czy znana jest ci postać Stanisława Szukalskiego? Pytam o to bo wyszukiwarka nie daje żadnego wyniku, co jest dosyć dziwne jako że przez całe swoje życie zajmował się tematyką jaka poruszana jest na tym blogu.
  Jego teorie dotyczące języka polskiego w pierwszej chwili mogą wydać się szalone, ale były oparte na niezwykle wnikliwych badaniach lingwistycznych i antropologicznych (42 tomy tekstu, 14 tys. rysunków!) i zawierają wiele ciekawych tropów. Geniusz o którym nie wiedzieć czemu nie uczy się w polskich szkołach i jest w Polsce praktycznie nieznany.

  http://www.rodzimawiara.org.pl/aktualnosci/224-szczecin-prelekcja-stanislawie-szukalskim-stachu-z-warty.html

  Artykuł naukowy o teorii zermatyzmu:
  https://www.bu.umk.pl/Archiwum_Emigracji/gazeta/ae_16/27_Teske.pdf

  http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,4210

  http://www.wydawnictwokul.lublin.pl/sklep/product_info.php?products_id=940

  A tu ciekawostka: http://film.wp.pl/id,125271,title,Leonardo-DiCaprio-Stanislaw-Szukalski-moj-polski-dziadek,felieton.html?ticaid=114374

   
  • już kilka stron temu widziałem ten post i odpowiedziałem :)… Szukalskiego znam, ale jego opracowań znaleźć nie mogłem… mam nadzieję, że będzie coś sensownego w linkach, które mi podałeś.

    
  • W tym pdf w końcu było trochę konkretów… ale ogólnie to jest cisza… i nic nie można znaleźć.

    
 9. Nie bardzo rozumiem jak Lavoisier mógł nazwać Azot (azote) od życia?
  Azot jako „brak życia” miałby sens jedynie wtedy jeśli „zote”, oznaczała by właśnie życie, a według słownika pochodzi od greckiego zoion (zwierzę), więc to to słowo powinno być przekształceniem od polskiego „życia”, bo jakoś nie wydaję mi się, że Lavoisier spojrzał łaskawym okiem na język polski, trochę zmienił „życie” i wstawił do nazwy pierwiastka.

  Podobnie z wodorem. Gen to z greki genos, czyli to to słowo powinno się wziąć od żony, z tym że już samo znaczenie słowa genos jako ‘ród’, ‘pochodzenie’, ‘gatunek’ pasuje do jakiegokolwiek pierwiastka.

  Pozdrawiam

   
  • No wziął od życia poprzez grecki… zobacz jak Ci słownik robi kisiel z bani… w słowie A-Zot widzisz Zoion, a nie widzisz Zit?

   zobacz sobie może co znaczy zodiak :)… bo to właśnie koło życia… a kto tam lata po tym zodiaku w koło? no właśnie… zwierzęta…

   po polsku ZWierzę też zawiera rdzeń żywot… właśnie w tym ZW na początku.

   no żona rodzi… więc rdzeń żen przeszedł w gen i stąd masz pochodzenie, gatunek… nie wiem, czego tu nie widać… napisz co jeszcze jest niejasne, to wyjaśnię :).

    
  • Zgadza się… W wolnej chwili dopiszę… Polacy kiedyś z automatu mieli przyznawane obywatelstwo Haiti… potem wygraliśmy z nimi chyba 7:0 w piłkę, prezydent Haiti się wnerwił i usunął ten zapis z konstytucji :).

    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *