Najdłuższy serial komediowy świata

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Który fabularny serial komediowy świata ma najwięcej odcinków
 • Tak, jest z Polski 🙂

Ranking

Od początku powstania cywilizacji ludzkiej, ludzie zawsze dążyli do rozrywki. „Chleba i igrzysk” krzyczeli. W XX wieku pojawiła sie kultura masowa i Hollywood zdominowane przez polskich Żydów (będzie o tym oddzielny artykuł). Jednak to nie w Hollywood powstał fabularny serial komediowy świata, który ma najwięcej odcinków na świecie.

Miejscem, w którym takie dzieło powstało jest… Wrocław, w Polsce oczywiście, gdzie kręcone nadal są kolejne odcinki. Do dziś powstało ich ponad 450 (słynni „Przyjaciele” mają ich „tylko” ok. 240). Serial (nie będący telenowelą w stylu Mody na Sukces), który ma więcej odcinków od „Kiepskich” jest tylko jeden. Są nim „Simpsonowie”, którzy mają na ten moment ponad 550 odcinków. Jednak Simpsonowie są kreskówką.

Dlatego „Świat według Kiepskich” jest ewidentnym numerem jeden na świecie w kategorii: Fabularny serial komediowy.

Myślę, że czytelnikom nie trzeba przedstawiać fabuły, bo każdy mniej więcej ją zna… co ciekawe reżyserem nigdy nie był Polak (w sensie genetycznym), ale obaj reżyserzy prawie całe życie spędzili w Polsce… może dlatego łatwiej jest im robić taką produkcję, bo patrzą na to niejako z boku :). Pierwszym reżyserem był pochodzący z Duszanbe w Tadżykistanie Okił Khamidow (stąd marka TV w serialu nazywa się „OKIL”). Drugim jest Patrick Yoka, ale ja nie wiem skąd pochodzi :).

Info językowe
Info historyczne
Sposób opisania
Summary

29 thoughts on “Najdłuższy serial komediowy świata

 1. Sorrki ale co to ma wspólnego z lingwistyką? I gdzie płenta? Nie żebym Cię pouczała jak masz swojego bloga prowadzić ale trochę się zdziwiłam, wyjątkowo słabiutko jak na Ciebie, ogólnie blog jest super.

   
  • Na przeprosiny za to że Cię tak bezczelnie skrytykowałam znalazłam Ci coś związanego z liczebnikiem jeden:
   http://histmag.org/forum/index.php?topic=8836.25;wap2
   Co do etymologii Skandynawia Odyna – Wodana Niemcy, wudjin jest w drzewiańskim bliższym Niemcom, a nawet terytorialnie wewnątrz Niemiec, òdżiń jest w kaszubskim czyli pomorskim bliższym Skandynawii stąd Odyn, pierwszy z Bogów czy Jedyny, Najwyższy i tp. Jeśli powiemy ogień odzin jest to pierwszy bóg (pierwszy ogień, jedyny) to może to słowo stać się etymologią dla słowa jeden-odin, imię staje się epitetem, a ten słowem pospolitym, zresztą mogło to stać się niezależnie od imienia boga bo ogień to coś pierwotnego i pierwszego dla ludzi.

   Polski, drzewiański, dolnołużycki, górnołużycki, czeski, kaszubski, – ogień, widin (wüdjin), wogeń, woheń, oheň, òdżiń, na pewno Słowianie modlili się do Ognia byli nazwani czcicielami ognia, najpewniej Teutoni przejęli te słowo jako nazwę własną boga, czy to W’ jest pierwotne, imię Wodana ma co najmniej 1300 lat znamy go od Pawła Diakona, podobnie w zależności od języka Odhinn, Odin, Oden (szwedzkie) Woden (anglosaskie) Wuotan, Wotan, Wodan zaczyna się na o lub w jak u Słowian ogien, wudjin.
   Wodan był dla Pawła Dikona bogiem Wandali który zawsze dawał im zwycięstwo w czasach Pawła Dikona Wandalami nazwano już wyłącznie Słowian.

    
  • a na jakiej podstawie twierdzisz, że blog jest o lingwistyce? 🙂

   blog jest o polskim dziedzictwie na świecie… a to nie tylko lingwistyka… czasem takie „rekordy” będą się pojawiać… jak najdłuższy most czy inne „naje”…

    
  • Zgadza się… przypomnę jeden z lepszych cytatów:
   – Kochanie, chciałabym, żeby ta chwila trwała wiecznie.
   – Z Tobą każda chwila trwa wiecznie!

    
 2. Moim zdaniem odcinki kręcone przez Okił’a Khamidow’a są całkiem sympatyczne. Umiejętnie wykorzystywał nasze stereotypy i historię. Sprawiał, że to było takie pozytywne. Miło było po prostu popatrzeć, pośmiać się i „odmóżdżyć” mózg od codziennych spraw. 🙂 Obecne odcinki są (ale to tylko moje odczucie) żałosne. Reżyser Yoka zmienił bohaterów. Z Kiepskiego totalnego alkoholika, Boczka ciągle obrażają… Czy właśnie to Yoka widział z boku? Tylko negatywy a nic pozytywnego? Bo po serialu nic nie widać. A co z Okiłem? Dwie różne wizje. Różne interpretacje swoich obserwacji. Ale tak, Kiepscy mają mnóstwo odcinków. Pozdrawiam!

   
 3. Ja chciałbym zapytać jak postępują prace nad artykułem o zapomnianej Jerozolimie ? :> Czy porzucił pan jego pisanie ?

   
  • Nie zapomniałem. Brakuje „impulsu” by go skończyć… chodzi o to, że nie wszystko mam tam do końca przemyślane, a odkąd arytkuły z bloga trafiają do gazet, faktopedii i innych miejsc, to muszę trochę bardziej uważać co piszę… miało być luźno, by zmusić ludzi do myślenia, a tu zostałem nagle jakimś autorytetem :).

    
  • Bomba. Do gościa napisałem, może się odezwie. Sam znałem może 10% tego, co napisał, choć nie ze wszystkim się zgadzam. Jak kontakt złapię, to może mi da hebrajski zapis tych słów, wtedy łatwiej je badać.

    
 4. Hej

  Pisales wczesniej ze jedynie w pol języku zachowało się pokrewieństwo slow: swiat oraz swiatlo. Wydaje mi się ze jeszcze jedno okreslenie pozornie odmienne ma wspólny rodowód tzn „swietosc”. Co ciekawe ogladalem wykład zakonnicy s. Pawlik i ona twierdzi ze w wedach nie ma w ogóle takiego pojęcia jak swietosc. Jest oswiecenie w sensie iluminacji, mądrości ale swietosci jako takiej nie ma. Jestem ciekawy czy to słowo pojawiło po , czy przed Chrystusem.

   
  • Na pewno przed Chrystusem i to min. tysiąc lat :), bo w Aweście jest w wersji Spente/Spenta tu masz przykład: http://www.wikiwand.com/pl/Jazata. Od słowiańskiego Święta Jaźń. Tu masz połączenie Jazata z Jasny. http://www.wikiwand.com/pl/Zaratusztrianizm, a ty masz wyjaśnienie, że Spenta to „Posiadający Moc” czyli „Święty”, a tą mocą zapewne jest Światło. Zarusztrianizm jest najstarszą religią monoteistyczną świata, wszystkie trzy wielkie monoteistyczne religie świata czerpały z niego pełnymi garściami.

    
 5. Kiepskich nie trawię, bo są kiepscy. Chamstwo i kołtuństwo ze słabymi gagami.

  Skąd wywodzi się słowo kiepski? Od kiepa, psa?

   
   • Adam Smoliński:
    „Scytowie, to na pewno od szczyty – tarczy, tarczownicy, a bydło swoje nazywali skot.”
    „O stosunku Scoti do skot nie będę się wypowiadał, bo to obraźliwe.”
    Warto poszukać znaczenia Kiełt.”
    Czy rozumiesz coś z tego Phoenixie?
    Myśmy ich tzn. Szkotów od cip wyzywali czy od bydła?

    Upewniam się – Scytowie to od szczyty – tarczy?
    Tu http://www.historiakurgany.republika.pl/apo_plik/Scyt.htm jest wywód ze niby od city ale przecież starożytni Grecy nie znali angielskiego 🙂 a w Grecji miasta nazywano polis.
    Pomyślałam sobie tak: polis od Polusów, gard – nasze słowo zapożyczone przez Skandynawów stąd Gardikanie – Słowianie (może się Nestorowi pomyliło i ze Skandynawów wziął kalkę na Greków że nazywali nas od miast) a może city jest od Scytów a nie Scytowie od city – co Ty na to?

    Nestor:
    „Było ich mnóstwo, siedzieli bowiem nad Dniestrem aż do morza, i są grody ich i do dnia dzisiejszego; dlatego Grecy nazywali ich Wielką Scytią.”

     
    • Phoenixie to jest do Ciebie, zamierzasz mi kiedyś w końcu na to odpisać? Wystarczy to co Ci się w tej chwili zdaje.

      
     • Hmmm… ale ja nie wiem :)… Tego nie znam… Polis to wyjaśniałem gdzieś kiedyś w komentarzu… Pol (Niebo) i ewolucja znaczenia… jak wysoko to duże, jak duże to dużo… jak dużo ludzi to polis… i tyle. Nic o etymologii Scytów nie wiem… jak będę wiedział to napiszę :).

       
     • Ok. Czyli moje aktualne zdanie na ten ten temat brzmi: Scytowie od szczyt/szczyta – tarcza. City może pochodzić od Scyta, nie odwrotnie.

       
     • scytowei szczytowie nie wiem, ale nie wykluczam… natomiast z city zgadzam się z oficjalną etymologią… czyli że to skrót od civitas (społeczność)… przy czym civ to zniekształcone nasze siemia (to samo co en:home czy el:kome)

       
 6. Witam. Ostatnio coś nudzą mnie już te artykuły o pochodzeniu słów, imionach, i o serialach. Kiedyś wspomniał Pan, że napisze o jeziorze Van leżącym na obszarze dzisiejszej Turcji, a mającym coś wspólnego z Polską. Czy chodzi o jezioro En-Hakkore, z którego Samson się napił wody? Kiedy Pan coś o tym napisze? Pozdrawiam

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *