Czarująca Ceres

Z tego artykułu dowiesz się, że

 • Ceres ma słowiańską etymologię
 • Identyczną ma Farmacja
 • Co znaczy kórwa po grecku

Dziś znów krótko. Poświęcam się ostatnio książce i zacząłem tworzenie zautomatyzowanego elektronicznego słowiańskiego słownika etymologicznego. Zostanie pokazany razem z książką, gdyż zawiera niepublikowane nigdzie indziej połączenia, które w sposób (mam nadzieję) niezaprzeczalny udowadniają pierwotność języka słowiańskiego.

Ceres

Otóż Ceres to rzymski odpowiednik greckiej Demeter. Jest to trochę żeński odpowiednik Saturna, o którym pisałem w artykule: Kronos i Saturn. Saturn jak wiemy pochodzi od „siania”, a że siać tylko po słowiańsku brzmi „sat”, więc na pewno jest słowiański. Natomiast przeanalizujmy Ceres. Ceres ma kilku konkurentów etymologicznych, ale zaraz się okaże, że one wszystkie to tak naprawdę jeden.

Do konkurencji stają:

 1. praindoeuropejski: *ker – rosnąć
 2. łacińskie: cresco – rosnąć
 3. łacińskie: creo – tworzę
 4. słowiańskie: czar/czarować – każdy wie, co to znaczy

Pierwszy właściwie od razu należy odrzucić, bo jest wymyślony (dlatego ma gwiazdkę). Celowo jest upodobniany do zachodnich wersji z K, zamiast polskich z S/C/CZ. Wtedy trudniej wykryć podobieństwo.

Ceres jest boginią rolnictwa i urodzaju… a co to ten urodzaj jest?

Chodzi o to, że coś sobie rośnie z ziemi i nie do końca wiadomo dlaczego. Od razu widzimy zbliżenie z rosnąć i tworzyć (cresco i creo)… ale pomyślmy przez chwilę… czy znaczenie czarować może powstać z rosnąć czy raczej rosnąć powstanie z czarować? czy czarować powstanie z tworzyć czy może jednak tworzyć powstanie z czarować?

To czarowanie czyli tworzenie z niczego jest pierwotnym spostrzeżeniem. Dopiero wtórnym jest tworzyć (kiedy poznamy mechanizm tworzenia), a dopiero później powstaje znaczenie rosnąć czyli rozbudowywać stworzone czy wyczarowane dzieło.

Tak więc dochodzimy do wniosku, że to czarować (przez CZ, a nie K jak nam próbują wmówić językoznawcy) jest źródłem tych wszystkich słów. Dlatego Ceres czytamy przez C (po polsku), S (angielsku) lub CZ (włosku i rumuńsku), a NIGDY przez K!!!

Identyczną etymologię ma słowo Sanskryt (starożytny język Indii), co szeroko opisuję w Sloveniska Samskrta.

Ceres znajduje się w słowniku imion, a Sanskryt w Nauka, Technika i Sztuka.

Farmacja

To nie koniec czarowania… ciekawym derywatem jest forma grecka, gdzie nasze niewymawialne u Greków CZ przeszło w F! Stąd powstaje nam Farmakon czyli Czarowanie, Magia ale i Trucie! Chyba Grecy nie mieli najlepszych doświadczeń ze słowiańskimi magami. Na szczęście znaczenie „Lek” trochę nas rehabilituje.

Po dziś dzień słowo Czarować jako Farmacja trafiło do wielu języków, w tym za pośrednictwem angielskiego, w wersji Farmasi, nawet do malajskiego, który będąc językiem austronezyjskim, poza zapożyczeniami z Sanskrytu i angielskiego, ma z naszym językiem niewiele wspólnego.

Wiedźma po grecku to oczywiście Farmakis czyli Czary Robiąca. Far to Czar, a Makis to to samo, co angielskie Make. W dużym skrócie pochodzi od naszego słowa Mąż, dokładniejszy opis w artykule Mąż i Żona.

Farmację można znaleźć też w spisie Nauka, Technika i Sztuka.

Kórwa

Inną grecką pochodną naszego Czarowania jest… Kórwa! Chodzi o to, że po ormiańsku nasze czarować oznacza rodzić (znaczenie w zasadzie to samo)… no i po grecku stąd mają, że czary to dzieci… stąd chłopak to Koros, a dziewczyna to Kore (czyżby stąd nasza Kora miała ksywkę?).

Swoją drogą zbieg okoliczności uderzający po oczach:

Proto-Hellenic[edit]

Noun[edit]

*kórwā f

 1. girl

 

Info językowe
Info historyczne
Sposób opisania
Summary

42 thoughts on “Czarująca Ceres

 1. Jak pan szanowny wytłumaczy etymologię nazwy miesiąca Luty?
  sanskryt: फरवरी (pʰarvarī)
  rusiński: (1.1) фебруар
  kataloński: (1.1) febrer m, Febrer m

  W tak różnych rejonach zachowały się podstawy i nazwa jest podobna. Dlaczego w języku polskim brzmi to zupełnie inaczej?

   
  • A skąd Pan wziął, że w sanskrycie jest Farvari? Może we współczesnym… z angielskiego… ale na pewno nie w starożytnym…
   angielski ma z francuskiego, a ten z łaciny…
   A rusiński to niby skąd? też z łaciny!
   tak samo słowacki!
   kataloński też z łaciny…

   czyli kilka razy napisał Pan to samo słowo… które jest oczywiście polskie…

   februar jest od słowa fever… bo wtedy ma się gorączki… fever jest od słowa phobos (fobia) czyli bać się… a fobos jest od naszego biegać (B→F, G→B)…

   Co ciekawe, nawet na wiki to jest: https://en.wiktionary.org/wiki/%CF%86%CE%AD%CE%B2%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9#Ancient_Greek

   A luty? porównaj Litość czy Litanial… Lita skała… coś twardego, srogiego, mroźnego…

   Tak więc nazwa nie jest wszędzie podobna… tylko anglicy rozwklekli zarazę po świecie… jak w sanskrycie może słowo być od gorączki, jak tam luty to lato?

    
 2. Ceres w łacińskiej wymowie resytuowanej, którą uważa się za najbardziej zbliżoną do mowy Rzymian brzmi Keres.

   
  • Czy resytuowany to to samo co odtworzony?
   A czy odtworzony to tworzony ponownie?
   A czy tworzony ponownie, to znaczy nie to samo, co były wcześniej?

   Czyli PRAWDA JEST TAKA, ŻE NIKT NIE WIE JAK MÓWIONO W RZYMIE A TYLKO TO SOBIE ODTWARZA JAK MU PASUJE WŁAŚNIE PRZEZ „RESYTUOWANIE”, czyli sytuowanie ponowne…

   Co to jest to sytuowanie – kładzenie?

   Używanie makaronizmów służy tylko i wyłącznie przykrywaniu swojej nie wiedzy!

    
 3. Świetny blog. Z przyjemnością przeczytam książkę nad którą pracujesz.

  Również bogini rzymska bogini Nox i grecka Nyx wywodzi się ze słowianskiego
  http://en.wiktionary.org/wiki/Nyx
  Ancient Greek[edit]
  Etymology[edit]
  From Proto-Indo-European *nókʷts. Cognates include Latin nox, Sanskrit नक्ति (nákti) and Old English niht (English night).

  Z innej beczki

  Co sądzisz o pochodzeniu Spartan?
  Sparta / Lakonia (gr. Σπάρτη Spártē, Λακεδαίμων Lakedaímōn, Lacedemon)
  Brzmi trochę znajomo jak Lachy bogowie?
  oraz ich król Lelex
  http://en.wikipedia.org/wiki/Lelex (niestety nie ma polskiej wiki)

   
 4. A jak ma się car-król do czarowania? Wydaje się, że cesar do cresco też ma blisko. Czy był to władca, umiejący czarować, czy może urósł do tego miana?

   
  • Czarować to nie tylko czary bo można kogoś oczarować np. tłumy ludzi , być wielbionym przez masy.

    
  • A Car to nie od Cesarza… a ten od imienia Cezar? Ale etymologii tego imienia nie znam… może być powiązane z Czarem, ale ręki sobie za to nie dam uciąć.

   Cresco to to samo co czarować :)… rosnąć, tworzyć to przecież to samo :)… porównaj nasze kreska czyli linia wzrostu… jest też kreślić w sensie skreślać (tworzyć linię).

    
 5. Witam
  Co do słów zaczynających się na C, można coś więcej nt. słowa „Comber” (zwyczaj) , w wiki jest ze słowo wywodzi się z niemieckiego lub greckiego więc z goła widać tu fałszowanie. Tym bardziej ze w wiki pisze „Zwyczaj ten być może trafił do Polski w okresie średniowiecza i został przyniesiony przez osadników niemieckich” średniowiecze i Niemcy ?

   
  • Nie znam tego słowa… znam jedynie Comb (Grzebień) i pochodzi od naszego Ząb, bo ma zęby do czesania.

    
 6. To kórwa się pisze przez ó? Dobrze wiedzieć przyda się 🙂 Skoro już poruszyłeś temat wulgaryzmów to chciałam się zapytać o inne brzydkie słowo, bo Ty piszesz hujki, a ja to słowo najczęściej widziałam zapisane chuj, przez ch i u, chociaż podobno powinno się je pisać przez ó, bo ma coś wspólnego ze słowem choinka. Dbam o czystość polszczyzny więc nie chciałabym sadzić byków w polskich wulgaryzmach 🙂

   
  • chodziło mi o to, że to ciekawy zbieg okoliczności… ponadto po grecku kreska nad o oznacza iloczas, a nie zmianę wartości dźwięku.

   Pewnie pisze się przez CH… mnie uczono przez samo H… i tak mi zostało… obecnie chyba obie wersje są poprawne… z przewagą na pierwszą (poprawność), ale druga jest częściej w użyciu. Za jakiś czas się pewnie przestawię.

    
  • Klecha zaczął otwarcie bełkotać pod dyktando Eupedii. Już mu hg I1 i I2 zrobiła się pre-pragermańska. Klecha zaczął politykować genetyką w interesie Watykanu i Niemców.

    
 7. CeReS – CzeReŚNia…

  Jak zwykle, pochodzenie nieznane… hehehe

  http://translate.academic.ru/steppe%20cherry/ru/ru/en/7

  (…)
  κέρασος
  Grammatical information: m. (f.)
  Meaning: `bird-cherry, Prunus avium’ (Xenoph., Thphr.).
  Other forms: κερασός acc. Hdn. Gr. 1, 209.
  Dialectal forms: Myc. keraso \/κερασώ\/, Heubeck, Kadmos 4, 956, 138-145; Chantr., Atti primo congr. Micenol. 1, 575.
  Derivatives: κερασία, -έα `id.’ (Gp.; cf. κερατία, -έα s. κέρας), κεράσιον `fruit of the κ.’ (hell.), *κεράσινος in Lat. cerasinus `cherry-coloured’, n. κεράσινον `cherry-coloured paint’ (PHolm.).
  Origin: PG [a word of Pre-Greek origin]X [probably]
  Etymology: Ending as in the foreign θίασος, κάρπασος (s. vv.). As the improved cherry came from the Pontos-area (whence Κερασοῦς town on the Pontos, „the rich in cherries”), the name too will be Anatolian. Origin further unknown, after Bq (doubting) Thraco-Phrygian (doubts in Kretschmer Glotta 5, 309); G. Neumann, Untersuch. 101, Hester, Lingua 13, 1965, 356. One adduces also Assyr. karšu. Cf. on κράνον. – From Gr. κέρασος, -ία, κεράσιον came on the one hand Asiatic names of the cherry-tree and the cherry as Arm. ker̄as, Kurd. ghilas, on the other hand Lat. cerasus, -ium, Vulg. Lat. *cerasia, *ceresia, -ea; from Latin again the Rom. and Germ. forms as Fr. cerise, OHG chirsa \> Kirsche. – See W.-Hofmann s. cerasus. Cf. Olck, RE 11, 509f. The form with intervoc. σ must be Anatolian or Pre-Greek.

   
  • wydaje mi się R.A ze trop w kierunku wiśni i czereśni jaki podałeś po grecku jest prawidłowy
   jak to CERE-, CZERE- wyląda w innych językach:

   węgr: cseresznye – wiśnia
   rum: cireasa – wiśnia
   bułg: череша – wiśnia
   słow: čerešňa – wiśnia
   walijski: ceirios – wiśnia
   franc: cerise – wiśnia
   hiszp: cereza – wiśnia
   pl: czereśnia – czereśnia
   łacina: cerasus – wisnia

   w j.polskim mamy nawet CZEREŚNIA CZEREŚ_nia, CEREŚ-nia
   w hiszpańskim CEREZ-a
   w słowackim CERES-na
   w bułgarskim череш-а, (CzERESz-a)
   w węgierskim cseresznye, CsERESz-nye

   Dla narodów używających cyrylicy słowo PRZEZ pisze się :
   rus: ukr: через(CZEREZ) – przez, poprzez, dzięki
   bułg: чрез (CZREZ)– przez
   białorus: цераз (CERAZ)- przez

    
   • nie zapominaj o angielskim cherry :).

    ale ciekawe skojarzenie z tym czerez… znałem te słowa, ale nie skojarzyłem tutaj.. .choć kiedyś zastanawiałem się dlaczego po polsku i czasku idzie się przez/prez most, a po slowacku juz czez most :)… P na CZ się nie wymienia. Choć tu właściwie jest PRZ/PR na CZ.. czyżby ułatwienie wymowy? wtedy raczej nie spokrewnione z czarami i czereśniami.

     
  • Ja to słowo rozumiem jako czarny owoc… ale czarny i czarować zapewne są połączone… ale nie mam tego do końca zbadanego.

    
  • super! czerwony na moje ma tę samą etymologię 🙂 choć oficjalnie jest od czerwa, bo z niego ponoć robiono ten barwnik… z tym, że skąd czerw ma nazwę? a czarny? czarny rozwalając znaczeniowo to czary/tworzenie nosi/na, ale nie widzę w tym głębszego sensu póki co.

    
  • akurat tu jest odwrotnie… choć słowo jest oczywiście o polskim rdzeniu :)…

   polskie fałd jest z germańskiego fold/Falte (fałda)… możliwe tez pośredniczenie włoskiego falta (fałda)…

   ale włoskie na pewno jest z germańskiego…

   ale skąd jest w germańskim? a no z polskiego :)… choć o słowo pływać (P→F jak zawsze w germańskim). Porównaj też słowo Fala z którym powiązane jest niemieckie Welle.

    
  • Czytałem już o tym. Faktycznie ciekawe to jest. Jak będę pisał o Troi i Jerozolimie to napiszę o tym wątku.

    
 8. Ciekawostki o Ceres, o powstaniu układy słonecznego i nie tylko:

  http://wiadomosci.onet.pl/nauka/ceres-tajemnicza-planeta-o-ktorej-niewielu-ludzi-slyszalo/2fxb9

  W nadchodzących tygodniach będziemy słyszeć o Ceres coraz więcej, ponieważ wysłano na nią kosmiczną sondę. – Ceres to nie tylko największy obiekt krążący pomiędzy Marsem a Jowiszem. To największy obiekt pomiędzy Słońcem i Plutonem, do którego nie dotarła jeszcze ludzka sonda. Jesteśmy ekstremalnie podekscytowani – mówią naukowcy pracujący przy projekcie.

  Najnowsze zdjęcia z Ceres ujawniły „tajemnicze jasne plamy” na jej powierzchni. Naukowcy spodziewają się, że na powierzchni karłowatej planety znajdą wodę w stanie ciekłym. Dzięki badaniom Ceres eksperci dowiedzą się m.in. jak formowały się planety.

  Specjaliści z NASA mówią obecnie o istnieniu w Układzie Słonecznym ośmiu planet i pięciu planet karłowatych.

  ~kotek do ~GOJ Z TALMUDU: Cytuję ” Weź Biblię do ręki, a wszystkiego się nauczysz, ” – gdzie masz w biblii wyjaśnienie budowy atomu, działania procesorów, komputerów, telefonów komórkowych, budowy DNA, wyjaśnienie teorii względności Einsteina i milionów innych odkryć i wynalazków naukowców ? Pozdrawiam wyznawcę religijnych kitów !

  ~antyparafianin ,,, do ~Winicjusz: religia to jest spekulowanie ludzkim umyslem ,,,, majacym na celu zdobyciu wielu zwolennikow i aby przedstawiciele przez lata , wieki czerpali ogolne dobra tj majatki , kase itp ze swoich zwolennikow ,,,i wyznawcow ,,gdyz ich umysl jest zniewolony od kolyski az do smierci z wyjatkami poprzez zdobywanie wiedzy i nauki bo zawsze znajdzie sie ktos itp ktory zrozumie ze religia to bajki , bzdury , zacofanie oparte na wyzysku i niewoli i zniewolenia wyznawcow zawsze w imie majatkow i kasy itp a religia nie ma zadnego przelozenia w normalnym zyciu a dowod ile , ilu ludzi dokonalo rachunku sumienia i naprawy szkod i krzywd itp jakie wyrzadzili swoim bliznim a mimo tego chodzac co niedziele do kosciola i w kolko czyniac to samo te same bledy i krzywdy itp drugiemu czlowiekowi ,,,,i spowiadajac sie co miesiac , a ksiadz wciska kit , pierdoly , bzdury ze go Bog rozliczy po smierci ,,,a w czasie zycia mozna bezkarnie krzywdzic i czynic zlo drugiemu czlowiekowi a jedynym sposobem na przebaczenie za grzechy sa obfite datki na kosciol w postaci majatkow i kasy itp ,,,jak to czynili dawni fundatorzy kosciolow itp ,religia to sposob i metoda ,
  cwaniatcwo na wygodne , dostanie zycie z warunkiem na prowadzenie dzialalnosci wyjetej spod prawa a majace wplyw na rzad w rzadzie ,,, a w religi dzieja sie takie sprawy i rzeczy ze wlos na glowie sie jeży ,,,to sa wszelkie dewiacje sekskualne skandale obyczajowe , afery , pedofilia itp ale zawsze sa usprawiedliwiane tym ze Bog ich rozliczy ,,,takie idiotyczne tlumaczenia sa przyjmowane przez PARAFIAN ,,,jako metoda do dalszego przyzwolenia istnienia i panowania religi itp PARAFIANIN ,- ciemniak , zacofany , matołek , nieuk ograniczony , itp

   
 9. Mam pytanie nie do końca związane z tematem, jednak myślę że nie powinno być ono trudne. Skąd wynika podobieństwo znajdujące się w niemal wszystkich językach europejskich związane ze słowami: mama, mać, matka itp. Jeśli nie jest ono z praindoeuropejskiego, ponieważ ten język nie istniał, to jak to wyjaśnić?

   
  • odpowiedź jest prostsza niż myślisz… pochodzi po prostu z języka słowiańskiego (prasłowiański obecnie nazywa się praindoeuropejskim)

    
 10. CZAROWNIK czyli TEN CO W KULE PRZENIKA. Jesli duza kula to Pojazd latajacy to CZAROWNIK to moze KOSMITA po dawnemu?

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *