Starożytni Polacy

Jak to uczono mnie w szkole? Że pierwsze zdanie w języku polskim to „Daj, ać ja pobruszę, a Ty poczywaj z 1270r.” A że miałem 10 lat to w to uwierzyłem, ale po jakimś czasie zacząłem wnikać.

Po pierwsze jakiś osiołek je źle przepisał na polski, bo w oryginale jest jak byk: „Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai.” czyli Daj, uć ja pobrusza, a ty podziwiaj. Więc nie odpoczywaj, a podziwiaj, czyli „patrz jaki jestem zajebisty, że to umiem zrobić, a Ty się ucz” i to brzmi po polsku, a nie „ja będę pracował, a Ty patrz”… w życiu nie słyszałem, żeby jakiś Polak powiedział takie zdanie… no chyba, że chodziłoby o picie wódki, wtedy chętniej pracujemy za innych :).

Ale zastanówmy się logicznie, skoro to jest pierwsze zdanie, to skąd w ogóle fleksja? Pierwsze zdanie powinno brzmieć: „Ja robić, Ty patrzeć”, a tu takie coś. Oczywiście jest to, jeśli nie kłamstwo, to przynajmniej przekłamanie. Bo w jakim języku mówił Mieszko I? Według naszych podręczników, on chyba w ogóle nie mówił. Po prostu wszyscy pokazywali sobie na migi i chrząkali na siebie jak orangutany.

Niech sobie jeden mądry z drugim mądrym wyciągnie 10PLN i 20PLN z porfela. Dla leniwych poniżej.

10 PLN

20 PLN

Dla niezorientowanych: te kółka to monety bite przez tych władców, co są po drugiej stronie (obaj rządzili przed 1270 czyli przed pierwszym polskim zdaniem) i o ile na 20 PLN ma monetę z inscrypcją po łacinie, bo już mieliśmy chrześcijaństwo (więc polski teoretycznie mógł nie istnieć), to moneta z 10 PLN NIE JEST PO ŁACINIE, a PO POLSKU (bo nie mieliśmy jeszcze chrześcijaństwa)! co znaczy, że język polski zapisywano na pewno przed 966 rokiem! I każdy dowód nosi w kieszeni!

Dla niezorientowanych. Pismo na monecie nie jest zapisane alfabetem łacińskim? A dlaczego? ponieważ alfabet łaciński przyszedł do Polski wraz z chrześcijaństwem, a polskie pismo jest starsze! Zdanie z 1270 roku, to pierwszy zapis języka polskiego po łacinie, więc aż 300 lat zajęło Polakom przestawienie się na tyle, by zapisać po łacinie pierwsze polskie zdanie! A kiedy zaczęliśmy zapisywać język polski po łacinie na dobre? W XVI wieku! Dopiero Mikołaj Rej zaczął pisać polskie dzieła alfabetem łacińskim. 600 lat zajęło nam przejście z jednego alfabetu na drugi! Pytanie brzmi: dlaczego tak długo?

Odpowiedź wbrew pozorom jest dość prosta.

 1. Tradycja. Każdy domyślnie uczył się zapisu języka polskiego po polsku, a łacińskiego po łacinie. Dokładnie tak samo jak teraz Rosjanie zapisują rosyjski w cyrylicy, a angielski po łacinie. Rosyjskich pism nikt w alfabecie łacinskim nie zapisuje, bo po co?
 2. Chrześcijaństwo w Polsce było od samego początku źle widziane, stąd te częste powstania antychrześcijańskie na początku drugiego tysiąclecia. Krwawe bunty, zabójstwa królów i przejęcia władzy były powszechne w tamtym czasie. Więcej o tym w kolejnych postach.
 3. Alfabet łaciński NIE NADAJE się do zapisu języków słowiańskich. Każdy narzeka na polską ortografię, ale kiedyś taka skomplikowana nie była. W dawnym polskim pisano fonetycznie, bo polskie litery były po prostu symbolami układu buzi do wymówienia konkretnej głoski. Przyjęcie alfabetu łacińskiego, który nijak miał się do polskiej wymowy spowodowało katastrofę diakrytyczną, w której mamy pełno znaczków, a dzieci dalej nie wiedzą jak pisać.

O piśmie starożytnych Polaków będzie w kolejnych postach.

Skoro wiemy już, że co do starości języka polskiego okłamano nas, to może i w sprawie starości naszego państwa również? Oto luźna lista innych naszych przodków, pod którymi należy nas szukać na kartach historii. Niektóre pozycje na pewno Was zdziwią, ale Niemcy nie tylko Kopernika sobie przygarnęli.

Antychronologicznie wraz z wyjaśnieniem nazwy:

 • Polacy ← Pochodzący z Nieba (Pol to niebo po staropolsku)
 • Hunowie, Avarowie (od nas pochodzi słowo Awaria)
 • Bawarczycy ← Bajuwarowie ← Bojowie Warowni
 • Holzacy ← Drewlanie – Holstein to Holz + Sassen czyli „Siedzący przy drewnie”, przed Holzakami, teren Holzacji zamieszkiwali „Drewlanie”, przypadek?
 • Saksończycy / Sasi ← Ci co siedzą / panują
 • Wikingowie ← Nazwa przejęta od Sasów
 • Szwabowie ← Sławowie ← Ci co dają słowa lub rozsiewają sławę
 • Lombardowie ← Longobardowie ← la:Ci co mają długie brody
 • Helweci ← Horwaci / Chorwaci ← Gór Waci („waci” to „mowa” po staropolsku)
 • Germanie ← Górmanie ← Mężczyźni z Gór
 • Goci ← de:Bogowie
 • Ostrogoci ← Ostro (Wyspa) + Goci – Goci z wysp: Wolin, Uznam, Bornholm, Gotlandii etc.
 • Wizygoci ← Wizy (Wisła) + Goci – Goci znad Wisły tj. z Gdańska (możliwe, że GD w Gdańsk oznacza właśnie Gotów).
 • Wandalici, Wandalowie, Wendowie, Wenedowie, Weneci ← Wandalia (rzeka Wisła) ← Wanda (królowa znad Wisły). (Od nas pochodzi słowo „wandalizm”)
 • Barbarzyńcy ← la:barba (broda)
 • Bohemici ← Bogowie
 • Panończycy ← Panowie (Władcy)
 • Lechici ← sa:Panowie (Władcy)
 • Sarmaci
 • Scytowie
 • Hiperborejczycy ← el: hiper (bardzo) + el:borealia (północ)
 • Ariowie

Z niektórymi mogłem oczywiście się pomylić, ale skoro Niemcy mogli ich wszystkich zaliczać do swoich przodków i nie mówi się o nich „szaleńcy” to dlaczego teoria mówiąca, że to jednak Słowianie, nie miałaby dostać szans?

Sporo czytelników złapie się za głowę i powie: „On oszalał!”… ale jak mówiono nawet w Rzymie: „Audiatur et altera pars” czyli „Wysłuchaj też drugiej strony”. Więcej w kolejnych postach.

pozdrawiam,

k.

P.S> Wyjaśnienia wymagają wpisy w stylu sa:Lech, jest to po prostu podanie słowa w innym języku z oznaczeniem tego języka. Używam oznaczeń międzynarodowych ISO-639-1. SA oznacza Sanskryt, DE – niemiecki, LA – łacinę, EL – grekę, EN – angielski itd.

Skrócona lista kodów języków: http://wspanialarzeczpospolita.wordpress.com/konwencje/

Pełna lista kodów języków: http://www.loc.gov/standards/iso639-2/php/English_list.php

 

Info językowe
Info historyczne
Sposób opisania
Summary

22 thoughts on “Starożytni Polacy

 1. Druga sprawa. Na denarze MIeszka I jest napisane: M I S I C O. JAk najbardziej są to litery alfabetu łacińskiego. Za to ciekawe jest to co jest na drugiej stronie monety. Czyli krzyż i sfastyki

   
 2. Jestem pod wrażeniem wiedzy i oczytania. Twoje artykóły są, że tak się wyrażę, zaczątkiem odpowiedzi na od dawna nurtujące mnie pytania. Rezczywiście spokoju mi nie dawało co działo sie z Polakami (ich protoplastami) przed 966 rokiem. Oczyma wielce otwartymi ze zdziwienia zauważam znacznie wiekszą zgodność Twoich wywodów ze znanymi mi faktami historycznymi, niż tłumaczeń podręcznikowych. Jestem jednak już ponad wiekiem płochym i niedowiarek juz ze mnie. Śledzić będę jednak pilnie i masz w mojej osobie wiernego czytelnika. Mam jednak prośbę. Chodzi mi o etymologię słowa „słowianie”, które to w jezyku łacińskim znaczyło ” niewolnicy ” (slave). Będę wdzięczny za kilak słów wyjaśnień. Skąd wzięła się ta nazwa i kto pierwszy jej uzył. Dzięki za ciekawy artykuł i pozdrawiam.
  Andrzej.

   
 3. Jako student archeologi powiem tylko : Takich bredni dawno nie czytałem. Jakiekolwiek źródła ?

   
  • Skoncentruj się na innych artykułach. Na podstawie tego artykułu powstała podstrona Polacy (link w spisie treści). I tam są odnośniki do innych artykułów gdzie są ewentualne źródła. Jak nie ma to pytaj pod konkretnymi artykułami. Myślę, że jak poczytasz inne artykuły, to zmienisz zdanie.

    
  • Jako żródło warto umieścić własny indeks z uczelni archeologii (przez dwa „i”). 😀

    
  • Jak widać nie tylko nie nauczyli cię ortografii na poziomie podstawówki, ale jeszcze od’uczono cię myślenia, co przecież jest regułą bo zadaniem szkoły jest wykształcenie miernych ale wiernych i posłusznych baranów. A przy tym, jeśli z czymś się nie zgadzasz to pierwszym twoim obowiązkiem jest wskazanie tego czegoś i podanie uzasadnienia, jak widać to przerasta możliwości Filipa Banacha, studenta archeologii.

    
   • Nie widzisz dowodów, a może masz coś z oczami, albo nie chcesz ich zobaczyć? Czytałeś w ogóle ten tekst? A czy student archeologii przedstawił jakieś źródła, bo widzę że tylko obaj nadęliście się i nic więcej… A może ty przedstawisz jakieś swoje racje i dowody na ich poparcie? Jakoś nie mogę ani z jego ani z twojego focha wyczytać, o co tak naprawdę wam obu chodzi?

     
   • UPS! Przecław bardzo przepraszam, bo źle odczytałem to co napisałeś i dałem minusa bez sensu!
    Widocznie jeszcze się nie obudziłem… Jeszcze raz przepraszam.

     
  • a co ma do tego archeologia? czy wykopałeś kiedykolwiek jakieś słowo? albo nazwe miejscową? a może jakiś łańcuch DNA się zaplątał w skorupę ?

    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *