Etymologia na dziś: Bestia

pl: bestia (beast) ← sla: bestia (beast) ← la: bestia (beast; Info: D→B, breather (creature)) ← sla: dihat, diset (breath; Info: sense of soul) ← sla: dusa (soul; Info: feminine of duch) ← sla: duch [duh](ghost; Info: goodness + being) ← -ch + Ⰴ, D, dobro

Angielskie Beast oddziela się na poziomie łaciny poprzez francuskie Bete.

Info językowe
Info historyczne
Sposób opisania
Summary

90 thoughts on “Etymologia na dziś: Bestia

 1. Mam wyrzuty sumienia. Bardzo lubie Wspaniala Rzeczpospolita i czasem cos drukuje . Problemem jest jednak wplata, poniewaz möj bank/ SWEDBANK/ nie figuruje w podanym spisie. Czy ktos moze mi pomöc ?

   
  • Na razie Flash Cash jest wyłączony. Jak go uruchomimy na nowo to dam znać. Rządowe skurwysyny skutecznie mnie zniechęciły do prowadzenia jakiejkolwiek działalności zarobkowej w PL :).

    
  • Masz racje bestia to diabel ,ale w sukience czyli plci pieknej….deva.
   bestia…to dziki drapieznik (kocica?)
   … biche …j.franc.
   … bicha…portug.
   dziwka …. j.ang. beach ? (nie wiem czy dobrze zapisalem)

    
   • Biesy bardziej kojarzą mi się z osiadłymi w Beskidach, czy Bieszczadach. Parę miesięcy temu zanegował mi to czesio, ale niedawno widziałem u niego sugestię, że jednak mogło tak być.
    Wygląd biesa zasugerowałem ostatnio przy okazji sfałszowanego wizerunku Attyli; obecnie taką facjatę posiadają np. Jemeńczycy. Może biesy to jednak chazarzy, rozpędzeni 1200 lat temu? Może nie bez powodu na plakatach z 1920r. Trockiemu dorysowywano symboliczne rogi.

     
    • Z góry przepraszam Gospodarza i wszystkich innych, ale muszę napisać, to co zaraz napiszę:

     bemek jesteś nadzwyczajnie tępym i śmierdzącym gnojem i gdybym to ja był tu gospodarzem, to bym cię od razu spuścił do szamba, gdzie jest twoje miejsce.

     Pamiętam, jak z rok temu na sieciopisie Czesława Białczyńskiego, próbowałeś z opolczykpl robić „banderowca”, bo cię wypieprzył na zbity pysk, po tym jak pisałeś u niego te twoje typowe wyrzygi. Napisałem ci wtedy to i owo, bo takiego steku idiotyzmów, to dawno wtedy nie czytałem i uspokoiłeś się na jakiś czas. Potem jednak zacząłeś robić tam to samo, np. nazywając córkę pana Białaczyńskiego jakąś tam niedorobioną (czy coś tam) żydówką itd. Teraz i tu od dawna obrzucasz tą swoją śmierdzącą treścią, kogo ci ten twój kurzy mózg, w jakimś spazmie padaczki wskaże. Mnie to nie wzrusza i nie dziwi, bo olewam cię i twoje treści ciepłym moczem, ale ile kurcze można to znosić?!! Pisząc tu o tym, u którego pisałeś i bluzgałeś na innych „czesio”… pokazujesz właściwy ci poziom bezmyślności i zwykłego kloacznego chamstwa. Kim ty qfa jesteś, że ośmielasz się tak pisać o osobie, która było nie było przerasta cie dziurawy szmaciarzu o lata świetlne?!!

     Gospodarzu, spuść tego trolla do klopa, zobaczysz że nie pożałujesz! Kto jest za, może zróbmy tu głosowanie? Żarptaku, masz takie możliwości, zrób „poll”, będzie zabawnie! Zabawmy się w demokrację bezpośrednią! Tydzień czasu i zobaczymy wyniki, niech czytelnicy ocenią. Ja też mogę poddać się ocenie, żeby nie było, że wywyższam się, czy coś. Jak zdecydują, że ja powinienem jak balasek wpaść do kibla, uszanuję to i nie odezwę się tu więcej. Co Ty/Wy na to?

     bemek do klopa, niech nie zasrywa tego miejsca sobą! – to jest moje hasło wyborcze!

     Normalnie tym razem wkurzyłem się.

      
     • Kłamiesz, jak biesowski pies. Zwłaszcza o córce czesia. Coś ci ten trop z biesami nie pasuje, łapserdaku. Z opolczykiem mam wyjaśnione. Niech się wypowie, ale pewnie ma to w zadzie chyba, że … Nie rób gnoju, załóż swój blog, nie podpierając się jak tchórz kobietą, i se stamtąd usuwaj kogo chcesz.

       
     • Nie tylko wstydu nie masz. Przypomnij sobie z mną ani innymi nie wycieraj się!

      bemek said, on 6 Marzec 2015 at 16:25
      Panie Czesławie. Czepia się pan Pani ina_majo, ale pana Kira na słowiankę to nie wygląda. Bardziej na taką przetrzebioną przez parę pokoleń żydówkę. Więc niech pan, panie Czesławie pojmie, że pozory mogą mylić, czyż nie?

      https://bialczynski.wordpress.com/2015/03/02/28-02-2015-borys-niemcow-zastrzelony-pod-murami-kremla-nowy-car-rosji-rozpetuje-krwawy-terror-putin-najwiekszy-bankster-swiata-stoi-za-zabojstwem-rosyjskich-narodowcow-niemcowa-i-swirela/#comments

      Powtarzam, do klopa z tym zakłamanym trollem!

       
     • r.a.: jestes zakłamanym debilem i nie pojmujesz złożoności j. polskiego. Nigdzie w tym tekście nic idioto nie stwierdziłem. Starałem się uczulić czesia, że zbyt pochopnie feruje wyroki i tyle. Tym razem bardziej dobitnie, ale że nie znasz pełnej dyskusji a tylko to, co czesiu opublikował, to się jak ten zasraniec plujesz. Więc weź i się spakuj pis(s)owski ćwoku z tymi swoimi paroma zasranymi przydupasami na ten wasz majdan.
      ps. cytat z r.a.: „Przypomnij sobie z mną ani innymi nie wycieraj się!”. A to po jakiemu analfabeto było? Wolne tłumaczenie z idisz?

       
     • I jeszcze jedno r.a. Jako jeden z niewielu w sieci nazwałeś moje wypowiedzi parchu jako antysemickie. Nie znam Polaka, którego inny Polak nazwałby antysemitą. Rozumiesz bez-mózgu? Jesteś żydem, który próbuje udawać Polaka – Słowianina. Dlaczego, to na tych łamach już pisałem. Więc możesz dalej się pluć i iść z tą waszą niepohamowaną nienawiścią do wszystkiego, co jest nie na waszą syjonistyczną „myśl”. Biesie.

       
     • Gospodarzu, zobacz sam… Zrób coś w końcu z tym trollem chłopie!

       
     • Ten cały „bemek” przypomina mi przygłupa, który zwał się „Ktoś” i kicał po blogach z podobnymi wpisami. Może to jest ten sam troll?
      Tamtego rozdeptali, to teraz wylazł „bemek”.

       
     • Panie Adamie, jak pan może! Proszę nie obrażać „Ktosia”, porównywaniem go do tego chamskiego trolla, ośmieszającego się raz za razem. Tamten przynajmniej był na swój sposób jakoś inteligentny. Ten jest tylko inteligentny inaczej… 🙂

       
     • Dobrze cofam, co do Ktosia.
      Rzeczywiście inteligencją przewyższał o niebo.

       
     • To jak ho-mośki, który z was to SMO-komiła? Obstawiam, że Ssmolinskowitz. Ma zmiany nastroju w jedną chwilę.

       
     • Moja odpowiedź: Bemek nie najeżdza na Pana Białczyńskiego i nie nazywa go Czesiem. Wszyscy wypowiadają się względnie kulturalnie.

      Demokracja wbrew obiegowej opinii nie polega na tym, że większość rządzi mniejszością, a większość decyduje o sprawach, które są dobrem wspólnym. Przykład: W demokracji większość NIE może zdecydować o np. obowiązkowej edukacji, kolorze Twojego domu czy obowiązkowi zapinania pasów (takie uprawnienia mają tylko rządy w społecznościach totalitarnych), ale może zdecydować o postawieniu pomnika na publicznej ziemi, kolorze flagi czy nazwie ulicy w mieście. Wszystko się teraz rozbija o to, czy komentarz jest dobrem Bemka czy dobrem wspólnym. Moim zdaniem komentarze należą do piszących, więc nie podlegają pod głosowanie według zasad demokracji.

      Bemek ma zakaz ubliżania ludziom (tak jak i każdy inny tutaj).

       
     • OK, literówka, miało być w zaokrągleniu 1100.
      Wandaluzja twierdzi, że sam Świętopełk nie mógł tego dokonać. Zrobili to powracający z Azji Polacy.

       
     • Świętosław I, nie Świętopełk. Przepraszam za pomyłkę. Zakładam, że w tamtym czasie samogłoski nosowe były jeszcze w użyciu w j.ruskim.

       
   • Nawet za naszą wiki Pieczyngowie to za łać. Bisseni / Bessi. Pieczyngowie na pocz. IXw. „wrośli” w Chazarów i może okazać się, że to nie Chazarowie, a Pieczyngowie są de facto biesami, którzy tak nam dokuczają. Męczyło mnie to, co Wandaluzja pisał o Chazarach wbrew postępowej opinii, i to może być klucz.
    To tak apropos pieczarek mi się skojarzyło.

     
    • Nawiasem, to dlaczego zatem tak oczytany czesiu mnie z tym strofował? Nieuk?; czy jednak manipulant, jak sądzę.

      
  • Jakiś czas temu pytałem, także u czesia, skąd: WISŁA. Sugerowałem to i owo, ale nikt, nawet od czesia nie zajarzył, skąd to. Wiedząc, że b-w, mamy bisłę, czyli znów od biesów. W(B)isła, Beskidy, Bieszczady… Dlaczego w miarę nowa nazwa własna rzeki nie ma swego pochodzenia, a poprzednia od Wędy jednoznacznie ją posiada? Dlaczego nikt nawet nie próbuje zrozumieć, skąd ta WISŁA? Czy to jest naprawdę aż takie trudne, że główną rzeką Polski nie interesują się „najwięksi wieszcze”?

    
   • A może WI- od wić się, witka, SŁA- do dzisiaj w gwarze znaczy dokładnie to samo co „iść”, we wspołczesnym polskim rownież w formie SZŁA.
    Cytat o „iść”:
    czasownik nieprzechodni niedokonany (dk. pójść)
    (1.1) poruszać się, zmieniać swoje położenie za pomocą nóg, nie tracąc przy tym ani na chwilę kontaktu z podłożem (1.2) udawać się w jakimś kierunku lub celem wykonania jakiejś czynności, część drogi pokonując pieszo (1.3) przen. wydobywać się (1.4) o maszynach i urządzeniach funkcjonować (1.5) upływać, mijać (1.6) idzie, szło radzić sobie (1.7) o instalacji, przewodzie znajdować się, być położonym (1.8) być przeznaczonym do czegoś (1.9) następować w czasie

    Możesz przebierac jak w ulęgałkach, mi najbardziej przypadla do gustu 1.9, ale 1.5 jest najbardziej intrygująca z tym wodnym „upływać”. 1.9 i 1.5 są ze soba zespolone.
    Wydaje mi się, że źrodłosłów tego słowa jest banalny, słowiański do bólu, wedlug tęgich etymologicznych łbów pojawia sie koncepcja, że to nazwa giermańska, ale chyba taka jest róznica między etymologią a źródłosłowiem.
    Etymologicznie potrafi rozkimić tylko najtęższy naukowy łeb siedzący na państwowej posadzie a dorabiający na niemieckich grantach, zaś żródłosłów bezbłędnie rozkimi analfabeta mówiący po słowiańsku.

     
    • „Wydaje mi się, że źrodłosłów tego słowa jest banalny, słowiański do bólu, wedlug tęgich etymologicznych łbów pojawia sie koncepcja, że to nazwa giermańska, ale chyba taka jest róznica między etymologią a źródłosłowiem. Etymologicznie potrafi rozkimić tylko najtęższy naukowy łeb siedzący na państwowej posadzie a dorabiający na niemieckich grantach, zaś żródłosłów bezbłędnie rozkimi analfabeta mówiący po słowiańsku.”

     Oto piękne i proste wytłumaczenie źródłosłowu źródło-słowu! 100%!!! 🙂
     Pozdrawiam!

      
     • Nie ma się czym chwalić, ale na maturze z j.polskiego miałem mierny, ciekawe jaka jest giermańska „etymologia” „wybitnych” „naukowców”?

       
    • Wisła (Wistula) to jedna z tych rzeczy, gdzie dziwnym trafem nagle zmieniono nazwę może i najważniejszej (obok Dunaju) rzeki w Europie. Odcięto jak mieczem rodzimą historię, jedno z zaświadczeń o Wędzie. Tę nazwę prawdopodobnie nam narzucono. Narzucili to obcy, którzy w swój jakże tradycyjny, perfidny sposób może przemycili coś swojego…

     To Robercie, o czym piszesz też brałem pod uwagę. Też o „wijącej się”. Ale czasem należy wyjść poza etymologię i akurat w tym przypadku czuję, że należy doszukiwać się drugiego dna.

     ps. smolinsky i ra.binek. skoczcie po jakieś cipsy + kolę, i nie śpieszcie się milusie 🙂 Jak kola lubi, to śmiało 🙂

      
     • „Wisła (Wistula) to jedna z tych rzeczy, gdzie dziwnym trafem nagle zmieniono nazwę”

      Może bez pisania ogólników, kto konkretnie zmienił, kiedy i gdzie?

       
   • Jakby było od Biesa, to co tam Ł robi?

    Rdzeń SL/SŁ (Siła, Słowo, Słońce itd), ku któremu ja bym się skłaniał istnieje też w wersji STL/STŁ i to tłumaczyłoby wymianę wiSŁa/viSTula, a W to po prostu przedrostek tożsamy ze słowem „W” (w kierunku). Na moje ten rdzeń powiązany jest głęboko ze słowem TL/TR (Tło, Tłoczyć, Terra, Talassa, Tiltas, Atlas itd.)

    O rdzeniu SL/STL robiłem artykuł, poszukaj Słać/Scielić (T→CI), Strzelać, Strada itd.

    Sam rdzeń SL przyjmuje też znaczenia typu Śluz, Ślina, Śląsk (miejsce skąd się biorą rzeki), Sliozy (Oczy), Śluza (przegroda wodna), więc może spokojnie występować w nazwie rzeki.

    Słowo Wisła zostało utworzone dokładnie tak samo jak słowo Wołga (rzeka w Rosji). Rdzeń LG/LŻ również oznacza zbiornik wodny (kaŁuŻa, Ług, Łużyca i pochodzi od rdzenia Lać/Leżeć) i W + LG = Wołga → W + SL/STL = Wisła/Vistula.

    Mam nadzieję, że teraz jest jasne.

     
 2. WYMIOT-WYMIOTY. W j.angielskim jest VOMIT. Polski źródłosłów jest oczywidny: od „miotać”, także przyrostka „wy” nie trzeba nikomu tłumaczyć, a nawet ten przyrostek został przeniesiony do j.angielskiego. Ciekawe że na określenie tej fizjologicznej funkcji w czeskim, chorwackim i rosyjskim są inne słowa, w łotewskim i litewskim są na to słowa podobne, ale mocno zniekształcone, co świadczy o tym że polska wersja jest pierwotna. W językach romańskich, vomi, vomitare, jest podobnie jak po polsku i zapewne z polskiego tam się dostało, do ustalenia pozostaje czy za lub bez-pośrednictwa. Jest to kolejny dowód na to, że polski język jest pierwotnym językiem indoeuropejskim. Na razie nie udało mi się ustalić jaki jest jego odpowiednik w sanskrycie.

   
  • Miotła w znacznej większości j. słowiańskich wygląda tak samo. Oczywiste wydaje się, że wymiatanie i wymiociny należy zrównać.

    
   • W słowiańskich tak, ale w ang.,ic,nrv. broom, fr.balai, ger.besen., it.scopa, sp.escoba, sv.kvast Czyli miota ostała się w większości języków słowiańskich oraz w rumuńskim „matura” zapewne pozostałość słowiańska, ale nie występuje w językach germańskich lub romańskich. Skąd zatem języki romańskie oraz angielski mają „vomit-vomitare” ? Niestety nie znam dewanagari, więc nie mogę odpowiedzieć jak jest w sanskrycie i w hindi.

     
    • Nie jestem pewien, czy zawracanie sobie głowy angielskim czy niemieckim, a nawet romańskimi nie powoduje poszukiwań źródeł pożywienia w „kupie”. Za przeproszeniem. Niemal wszystko, co udało mi się ustalić wynikło z porównań języków słowiańskich a nie, jak widać, ich pochodnych.

      
     • Interesujące obyczaje żywieniowe … preferujesz rzadsze czy gęstsze?

       
    • Zdziwi Cię, że w malajskim i indonezyjskim jest nasze Miotać i to na określenie… Masła!!!

     Chodzi o to, że nasza Śmietana (Zmiotać) trafiła do portugalskiego jako Manteiga czyli Masło. No i Portugalczycy wywieźli to słowo na Malaje i tam masło po dziś dzień jest Mantega.

     https://en.wiktionary.org/wiki/mantega

      
     • Trzeba się nieźle namiotać żeby dobrze ubić śmietanę 🙂

       
     • A „szanujący się” mężczyzna – MAN TEGO nie rusza, zostawia umiejętnej małżonce.

      Bardzo lubie gry słów, tak dodam przy okazji.

       
  • Idealny przykład! Trafi do następnego artykułu z serii Językoznawco, Szach Mat!

   Ale Rzygać też wyeksportowaliśmy! Rzygać jest od Ryczeć, a to od Ryć, o czym pisałem w Niepiśmienni Słowianie.

   I teraz od tego mamy de:Rauchen i nl:Ruken (Palić papierosy – czynność zbliżona do rzygania). I oczywiście łacińskie Ructare (G→K/C) i en:Eructate.

    
   • Pod jednym z Twoich artykułów pisałem o słowie ŁATWIZNA, wymawianym zazwyczaj z przeciągnięciem samogłoski „I”, czyli Łatwiiiizna. Stąd angielski „easy” wymiane jako iiizi 🙂

     
  • Pomyślałem, że warto byłoby go rozsyłać ludziom z zagranicy, o ile się nadaje. Mam nadzieje, że nie poprzekręcałem i jest w miare czytelny.

    
   • Dobry filmik, już zacząłem go rozsyłać. W końcowej części jest jednak błąd, niby drobny a istotny, „Polish” w j.angielskim pisze się z dużej litery, z małej oznacza polerować. Może jeszcze raz to puścić z korektą i przenieść komentarze…

     
     • Przy okazji, film niezły, jest trochę błędów z wyświetlaniem białych tekstów na pomarańczowym i szarych tłach, ale tak po za tym na prawdę nieźle jest on zrobiony! Dobra robota, powinszować!

       
    • Moderator sie troche przyczepił i mam 7 godzin na edycje posta aby wątek wyglądał wg jego widzimisię 😉 ale jest szansa namieszać, czy ktoś mógłby poczytać i pomóc ?

      
     • I qfa miał rację, bo języki Basków, Finów, mieszkańców Malty, Węgrów ani innych takich, nie są językami słowiańskimi!

       
     • widzisz… kolejny u mnie problem to czas… mam w tej chwili 287 stron x 20 komentarzy do przeczytania (czyli prawie 6000)… kolejnego forum nie ogarnę. Potrzebni są inni z miłością do tego typu spraw.

       
    • nie wiem czy na tym forum konta nie ma RA, ja nie jestem dobry w forum. Po prostu wolę zrobić artykuł który przeczyta 50tys ludzi, a nie 100. Po prostu na podstawie moich artykułów możesz pisać tam. Jak Cię zabiją jakimiś argumentami, wtedy chętnie Ci pomogę i pewnie inni też się wybronić. Nie wiem czy RA nie będzie wolał bezpośrednio tam. Bo on bardziej ode mnie jest mistrzem ciętej riposty.

      
   • Myślę, że popełniłeś błąd logiczny (pewno w dobrej wierze, ale to cię nie usprawiedliwia), bo to co napisałeś to nie jest prawda. Co innego pochodzić od j. Proto-Słowiańskiego/Proto-Slavic, a co innego być j. słowiańskim… Rozerwą cię na strzępy i będą mieli rację…

     
  • Bardzo fajna inicjatywa. Jak chcesz to robić dalej to myślę, że spokojnie możesz wykorzystać serię Szach Mat.

    
 3. Jeśli już, to tytuł wątku powinien brzmieć:
  „All Indo-European languages came from Proto-Slavic identical with so called PIE”,

  czyli jak to google przetłumaczył :
  Wszystkie języki indoeuropejskie pochodzi z prasłowiańskiego identyczne z tzw PIE

  Będziesz pisał takie pierdoły, to taki Jaska lub każdy inny, rzuci tobą jak śledziem o ścianę i tylko zaszkodzisz tym Naszej Słowiańskiej Sprawie! Jeśli już coś zaczynać, to trzeba być na to przygotowanym i wiedzieć, co się pisze!

   
  • Mleko rozlane i chyba trzeba pomóc Karolowi. Myślę że R.A. spokojnie sobie z tym tematem poradzisz. Nie dąsaj się i pomóżmy młodemu. Trzeba to jednak docenić że miał odwagę i ochotę na wejście w ten portal.
   Sława Naszym
   Pozdrawiam

    
  • Mleko rozlane i chyba trzeba pomóc Karolowi. Myślę że R.A. spokojnie sobie z tym tematem poradzisz. Nie dąsaj się i pomóżmy młodemu. Trzeba to jednak docenić że miał odwagę i ochotę na wejście w ten portal.
   Sława Naszym
   Pozdrawiam

    
   • To nie jest żadne dąsanie, ale praktyczne porady, aby nie pchać głowy pod gilotynę z własnej woli.
    Nam potrzeba wojowników, a nie męczenników wdeptanych w bruk.

     
   • Posłuchaj cieciu, dlaczego ty sobie tego na barki nie nałożysz, skoro jesteś tak przekonany? Ja mam to i owo do roboty i uważam co już napisałem. Gdybym był Jaska, rozprułbym was obu jednym zdaniem… Jak to już zrobiłem tu: R.A. says: 2015/04/19 at 14:44

     
  • Moderatorowi to i tak wszystko jedno, bo chociaz sam zauwazyl ze Sanskryt jest podobny to i tak nie widzi problemu dla lingwistyki. Zatem watek moze sam poleciec albo znajda się chetni zeby pomóc. I nie bądź taki obrażony, zmienilem tytuł filmu z ‚all’ na ‚most’. Może być ? Większość komentujących pod filmem i tak jest w niemałym szoku, bo nigdy, nigdzie o tych rzeczach nie slyszeli. Co do sformułowania ‚jezyki europejskie są słowianskie’ to chyba nie jest az takie naduzycie, phoenix sam uzywa terminu ‚slowianski’ na okreslenie rdzeni wyrazow, a nie ‚protoslowianski’, wiec juz sie tak nie czepiaj.

    
   • Napisałem, co napisałem i zrobiłem to z dobrego serca. Ty masz prawo myśleć i robić jak uważasz, ale powtarzam napisałeś nieprawdę. Oczekuj Jaska, który jest moderatorem językoznawstwa… i w pierwszym swoim komentarzy wbije cie w błoto, bo będzie miał jak i czym. Nie jest sztuką pisać, sztuką jest pisać tak, żeby udowadniać to co się chce, a ty już na wstępie strzeliłeś sobie w stopy. Dobrze ci życzę, ale jest jak napisałeś, a wątpię, żeby Jaska przejmował się tym, co napisałeś, ani tym co Phoenix pisze tu…

    A i jeszcze językoznawstwo, a nie lingwistyka! Jeśli sam przeczysz swoim własnym wnioskom, to czego oczekujesz od innych?

     
    • Cieszę się, że dostrzegasz potrzebę czystości naszego języka. Jezykoznawstwo, nie lingwistyka. POLSKI, nie POLACINA !
     Twoja uwaga odnośnie tytułu jest słuszna.

      
     • Ostatnio tak sobie myślę, żeby KAŻDĄ moją uwagę zapisaną gdziekolwiek, zaczynać od jakichś mądrych słów na temat czystości j. słowiańskiego. Coś jak uwaga Katona o Kartaginie, tyle że o konieczności odrzucenia nie-słowiańskich wpływów i zapożyczeń. Musze jeszcze pomyśleć, jak to powinno brzmieć… Niech się wszyscy zaczną wstydzić i poprawiać swój język, tak żeby takie słowa jak „etymologia”, a nie źródłosłów, czy „lingwistyka”, a nie językoznawstwo, synonim, a nie wyraz bliskoznaczny, WYPAROWAŁY Z NASZEGO PRASTAREGO JĘZYKA, bo to OBCIACH ICH JUŻ UŻYWAĆ!!! Słyszycie Słowianki i Słowianie?

      UŻYWANIE NIE SŁOWIAŃSKICH SŁÓW TO OBCIACH!!!

       
  • Śledzi to szukaj w słoikach 🙂 Dla idiotów wpadki to woda na młyn i czym tu się przejmować ? Idiota się tylko ucieszy, a Ty chciałbyś idotę przekonać ? Wpadkę zawsze można wyprostować, ale jak widze tutaj wszyscy tylko wylewają wiadro pomyj, a chętnych jak nie było tak nie ma. Ja szkodzę ? Moim zdaniem wręcz przeciwnie.
   A zastanawiałeś się kiedyś do jakich wniosków to wszystko prowadzi ? Po co ta cała heca z fałszowaniem słowiańskiej historii na rzecz Niemców i Żydów ? Po co im to potrzebne ? Kim Ci Słowianie są do cholery, że trzeba było robić takie manewry aby sprowadzić nas do roli bydła bez języka w gębie ? Ja wiem, a Ty ? Masz jakieś pomysły ?

    
   • A jak sądzisz?
    Uspokój się, bo zaczynasz robić się nie interesujący, a irytujący. Patrz na swoje dzieło i wyciągaj wnioski. Zanim napisałeś co napisałeś, może powinieneś się najpierw zastanowić i np. grzecznie zaproponować np. tu co chcesz zrobić i np. poprosić o uwagi i pomoc innych? Czy sądzisz, że swoimi słowami zmusisz kogoś do czegoś? Ja ci źle nie życzę, ale widać, że nie lubisz jak ci ludzie dobrze doradzają, jeśli nie jest to tak, jak ty chcesz. Patrz się na swoje dziecko, zwłaszcza na forumbiodiversity i ucz się, by następnym razem nie popełnić podobnego błędu. I na twoim miejscu byłbym szczęśliwy, gdy ludzie pragną ci pomóc bezinteresownie…

     
    • Zastopuj, chcesz mieć na rękach Polaków krew? W psiarni pełno banderowców i innego chazarstwa. Jesteśmy nieuzbrojeni. Raz Ci wypomniałem, żeś jak tusk, co zwiał za granicę. Nie judź. Dojdzie do draki ogólnoświatwej, to będzie zryw, uczmy się na błędach i sukcesach przodków.

      
  • A może ‚zaszkodziłem’ bardziej niż wszyscy historycy i JĘZYKOZNAWCY na przestrzeni ostatnich kilkuset lat ? 😉

    
   • A czy ty pomogłeś i osiągnąłeś coś swoim działaniem?

    Tak, osiągnąłeś, bo pokazałeś JAK NIE POWINNO SIĘ ROBIĆ BŁĘDÓW I DO CZEGO ONE PROWADZĄ! Forumbiodiversity, to nie sieciopis Phoenixa, ani żadna polskojęzyczna strona… gdzie możesz sobie lać wodę po polsku i nikt ci łba nie urwie. Tamto miejsce to MORDOR, taka arena baaardzo doświadczonych gladiatorów, którzy nie lubią przegrywać. Możesz się pogniewać, ale dzięki tobie wszyscy tu już wiedzą, jak nie należy wychodzić na arenę zwłaszcza TAM!

    Przy okazji, skoro już rozprawiamy o pisaniu na forach , czy też rozprawiamy się z problemami z tym związanymi.

    Istnieją różne fora, w tym polskojęzyczne. Nawet na forumbiodiversity istnieje takie patrz:

    http://www.forumbiodiversity.com/forumdisplay.php/48-Polskie-Forum-Dyskusyjne

    Istnieją też i inne, np.

    http://eng.molgen.org/viewforum.php?f=183&sid=5ecb94069d23b8bfbc263846ee15baa9

    Mam pytanie i prośbę, zarazem:

    Które/Którzy wiecie pomóżcie!
    Panie i Panowie próbowałem zarejestrować się na tym forum i nic. Nie dostałem żadnej odpowiedzi, nic. Zrobiłem to 3 razy z 2 różnych kont i 2 różnych IP i nic. Czy ktoś z Was może ma tam konto i może napisać w mojej sprawie do moderatora, którym jest Lappa, Polak?
    Mój jeden znajomy miał tak samo. Proszę o pomoc, bo nic tam nie mogę napisać, a chciałbym.

    Z góry dziękuję, za uwagę.

     
   • No tak mój wpis wpadł do sprawdzalni Żarptaka, więc pewno poleży tam…

    Ponawiam go więc w 2 kawałkach:

    R.A. says:
    Your comment is awaiting moderation.
    2015/04/20 at 12:15

    A czy ty pomogłeś i osiągnąłeś coś swoim działaniem?

    Tak, osiągnąłeś, bo pokazałeś JAK NIE POWINNO SIĘ ROBIĆ BŁĘDÓW I DO CZEGO ONE PROWADZĄ! Forumbiodiversity, to nie sieciopis Phoenixa, ani żadna polskojęzyczna strona… gdzie możesz sobie lać wodę po polsku i nikt ci łba nie urwie. Tamto miejsce to MORDOR, taka arena baaardzo doświadczonych gladiatorów, którzy nie lubią przegrywać. Możesz się pogniewać, ale dzięki tobie wszyscy tu już wiedzą, jak nie należy wychodzić na arenę zwłaszcza TAM!

    Przy okazji, skoro już rozprawiamy o pisaniu na forach , czy też rozprawiamy się z problemami z tym związanymi.

    Istnieją różne fora, w tym polskojęzyczne. Nawet na forumbiodiversity istnieje takie patrz:

    http://www.forumbiodiversity.com/forumdisplay.php/48-Polskie-Forum-Dyskusyjne

     
   • Istnieją też i inne, np.

    http://eng.molgen.org/viewforum.php?f=183&sid=5ecb94069d23b8bfbc263846ee15baa9

    Mam pytanie i prośbę, zarazem:

    Które/Którzy wiecie pomóżcie!
    Panie i Panowie próbowałem zarejestrować się na tym forum i nic. Nie dostałem żadnej odpowiedzi, nic. Zrobiłem to 3 razy z 2 różnych kont i 2 różnych IP i nic. Czy ktoś z Was może ma tam konto i może napisać w mojej sprawie do moderatora, którym jest Lappa, Polak?
    Mój jeden znajomy miał tak samo. Proszę o pomoc, bo nic tam nie mogę napisać, a chciałbym.

    Z góry dziękuję, za uwagę.

     
 4. Witam
  Tak mnie naszło, czy przypadkiem wyraz: ,,gotów” nie pochodzi od naszych przodków Gotów? Może głupie skojarzenie , ale pojawia ta królewska,boska cząstka występująca w innych nazwach Lechitów.

   
  • Powiązanie istnieje, choć nie wyjaśnię w pełni. Gotowy pochodzi na pewno od Godów, ale nie wyjaśnię na ten moment na pewno. Nawet Brueckner łączy Gotowy z Gadać. A że Got, Gott i God pochodzi od Godów to już wiemy z artykułu Hej Kolęda, Kolęda. Ciekawym słowem jest Gotować czyli Przygotować jedzenie 🙂 ze swoją błędną odmianą Gotuję, bo powinno być Gotowuję… bo W należy do rdzenia Gotowy (AĆ jest końcówką, a nie OWAĆ).

    
 5. To może się znajdzie ktoś chętny, znający angielski aby się zarejestrować i napisać posta wyjaśniającego z tym co powinno być zmienione w tytule wątku i w pierwszym poście i prostującego to co skopałem ? Czy nie ? 😉 I wątek może być dalej rozwijany, nie sądzę, by coś podobnego było w necie, więc z waszą wiedzą może tam jeszcze być ciekawie. A idiotów i tak nie przekonacie, ale warto dla tych co idiotami nie są i myślą.

   
  • A szukałeś chociaż, czy podobny wątek już tam nie istnieje, hm? Nie, a istnieje i nawet Elias ci go podpowiedział…

   http://www.forumbiodiversity.com/showthread.php/23242-proto-Slavic-synonymous-with-proto-Indo-European-%28split%29-mod

   Przestań się tu nadymać, bo dostałeś kopa i pomoc od samego Eliasa, który jest moderatorem moderatorów. Czuj się szczęśliwy. Czy czytałeś jego uwagi? Nie… bo po co. Ty lepiej wiesz… Możesz się obrażać, ale na własnej skórze właśnie udowodniłeś, jak „działa” weźmy się i zróbcie… Chwalebne, że wyszedłeś z lasu, tyle tylko, że na wolnej przestrzeni oberwałeś od razu i to nawet nie od tego od którego i tak byś dostał. Jaska nawet nie musiał uderzyć w klawiaturę, bo trafił cię byle fiński troll, którego językiem jest język ugro-fiński, który językiem słowiańskim nie jest, a jest on językiem europejskim, też!

   Wszystko to świadczy to o tym, że twoje przygotowanie jest niewystarczające.

   Podpowiadam.

   Podziękuj bardzo grzecznie panu Eliasowi, za jego porady i odpowiedź, bo wykazał on wielką dobroduszność. Twój wątek już umarł i pogódź się z tym. Nie masz żadnej siły przebicia ani wystarczającej wiedzy, żeby „rozmawiać” tam o tym, o czym chcesz rozmawiać. Musisz się więcej uczyć, a wtedy ponowisz atak, ale rozsądnie. Niech Moc będzie z Tobą, karolu i… ale naucz się jej wcześniej używać! Pozdrawiam i ponawiam -ochłoń… tu nikt nie jest twoim wrogiem, ale na forumbiodiversity, już prawie każdy… Tak to działa…

    
 6. Tytus, Romek i A’Tomek w Bieszczadach:

  Lokalna legenda tłumacząca nazwę Bieszczady.
  „Wyszedł Bies z pod ziemi i buchnął Czad” i stąd Bies z czadem czyli Bieszczady.

  Pozdrawiam na wesoło 🙂

   
  • Skoro bies – jest z pod ziemi to przeciwieństwem biesa jest niebies. Czy kolor niebieski jako kolor tego co widzimy nad nami mógł powstać z przeciwieństwa do tego co pod nami czyli dziedziny biesa?

   Zaraz mnie tu ktoś pewnie objedzie ale po prostu puściłem wodze wyobraźni i luźno kojarzę słowa.

    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *