Jedno z najbardziej międzynarodowych słów na świecie. Oto jego słowiańska etymologia:
pl: kolor (color, colour) ← sla: kolor (color, colour) ← fr: color, colour (color) ← la: color (color; Info: something on the top (protecting and hiding what is below)) ← sla: krit (hide, protect; Info: top + verb = put something in the top (G→K)) ← gora, hora, hara + -t
Podobało się?
Wyślij chociaż 5PLN. To tyle co: kawa, piwo albo dwie wyborcze, a 10 razy mniej niż kablówka, która NIGDY nie powie Ci tego, co tu znalazłeś nieodpłatnie.
Kliknij, by rozwinąć więcej info o Flash-Cash.org
Co to za Flash-Cash?
Darowizny nieodpłatnie realizuje Flash-Cash.org. Jeśli masz sklep stacjonarny lub internetowy, rozważ podłączenie go do Flash-Cash.org! Twoi klienci zyskają możliwość płatności w ponad 100 walutach, w tym ponad kilkudziesięciu walutach elektronicznych i kryptowalutach (takich jak Bitcoin). Dzięki temu Twój sklep zyska możliwość płatności przez lokalne kanały na całym świecie!
Znajomy ma sklep?
Jeśli Ty nie masz sklepu, a Twój znajomy ma, to koniecznie zarejestruj się z naszego reflinka, a znajomemu przekaż swój reflink otrzymany po rejestracji, wtedy zarówno Ty, jak i Wspaniała Rzeczpospolita otrzymają prowizję od każdej transakcji.
Anonimość!
Chcesz zapłacić anonimowo, ale nie wiesz jak? Zapłać kryptowalutą np. Bitcoinem. Kryptowaluty możesz kupić w kantorze np. Lilion Transfer, albo na giełdzie od innych ludzi np. Auto Valuta. Jest to tanie, szybkie i całkowicie bezpieczne. Zamówioną walutę dostajemy na konto zazwyczaj do godziny czasu.
Też prowadzisz blog?
Tę wtyczkę do WordPress zrobiłem sam, jednak chętnie udostępnię ją innym zainteresowanym, jeśli chcą przyjmować dotacje. Szczególnie na inne blogi o podobnej tematyce.
- Ściągamy wtyczkę z: http://wspanialarzeczpospolita.pl/downloads/flash-cash-donation.zip
- Rozpakowujemy i wrzucamy do katalogu: wp-content/plugins
- Zmieniamy numer konta w FC na swój, reflink na swój i teksty edytując plik flash-cash-donation.php
- W panelu WP włączamy wtyczkę: Flash-Cash-Donation
- Wszystko działa jak należy. Wtyczka działa ze WSZYSTKIMI wersjami WordPress!
System obsługi dotacji za darmo!
Jeśli Twój blog (lub inny typ strony internetowej) odwiedza więcej niż 100 000 użytkowników i działasz całkowicie niekomercyjnie, jest możliwość obniżenia lub nawet całkowitego zniesienia opłat Flash-Cash. Musisz po prostu polecać użytkownikom ten serwis.
Info językowe | |
Info historyczne | |
Sposób opisania | |
Summary | |
Z tym, że głównym słowem w j. słowiańskim określającym “kolor” było słowo “maść”. Dzisiaj to określenie jest stosowane tylko do barwy końskiej sierści.
Ależ maść, to również półstała forma leku, może kiedyś łoju którym się leczono lub innego smarowidła.
maść-masło-smalec-smarować-malować
Mamy też jeszcze smołę
No i właśnie mnie olśniłeś skąd to Malować w Niemczech i Malus, Mala (czarny w innych językach). Jeszcze mi to połącz z Mały lub Mylić i jesteśmy w domu :).
Maść i masło to ten sam rdzeń.
Smalec, Smarować, Malować to ten sam rdzeń, ale inny niż powyższe.
Dla pierwszego słowem wyjściowym jest mieszać, mięsień, mazać, mięso, miąższ, mężczyzna (a dalsze: męka, mąka, make, maca).
Dla drugiego: Miłość → Smyrać, Smarować.
Malować pochodzi od Malen a to od oznaczenia słowa czarny porównaj: sa:mala (brudny), lt:melynas (czarny), el:melas (czarny)… naszego nie jestem pewien, pasują mi: Mały oraz Mylić, ale czy to to, to nie wiem.
Bo możesz się nią wymazać i wtedy zmienisz kolor na kolor maści.
Z tą maścią bym się nie upierał – bo z czym to się łączy, jaki ma źródłosłów?
Wystarczy spojrzeć na rosyjski kolor – cwiet , kwiatek – cwietok, światło – swiet. Proste? Kolory są zależne od światła, a że kiedyś nie było internetu i tabelki kolorów, to nazwy kolorów MUSIAŁY mieć powiązanie ze światem przyrody. Głównym źródłem barwnika były kwiaty i liście różnych roślin, więc “jakiego cwieta (koloru) jest ta koszula?” było równoważne z “jakim cwietokiem (kwiatem) ufarbowano tą koszulę”?
Maść odnosi się raczej tylko do kolorów świata zwierząt – w końcu, jak zauważyła wiedźma, maścią smaruje się ludzi i zwierzęta. (tak wiem, są maści do drzew)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Maść
Co ma zatem maść konia do maści farmaceutycznej?
Maścią określa się nie tylko kolor konia, ale również psa czy kota. Oczywiście dotyczy to głównie rasowych zwierząt. Może dawniej przed sprzedażą smarowało się zwierzę łojem, aby miało ładny i błyszczący włos, i wyglądało zdrowiej? Taki natłuszczony włos ma głębszy kolor.
Można się nią umazać (zmienić kolor). Maść = Kolor. To jest prawidłowe tłumaczenie.
Niekoniecznie. A słowo: Mazaki?
Po naszemu to barwa.
Wydaje się, że kolor to naleciałość być może ze źródłem od nas. Może kolory uzyskiwało się poprzez mieszanie różnych, podstawowych składników w naczyniu poprzez koliste ruchy. Kołując narzędziem w naczyniu uzyskiwano kolory.
Kryć → Kolor (R→L, to co pokrywa powierzchnię)
Barwa = Farba (B→F, W/B).