Etymologia na dziś: Chatrapati

Najpierw wyjaśnię, kto to w ogóle jest Chatrapati. Otóż jest to indyjski odpowiednik cesarza czyli władcy najwyższego.

Jednym z najsłynniejszych takich cesarzy jest Chatrapati Sivaji rządzący w XVII wieku.

Jego imieniem nazwany jest główny dworzec Mumbaju / Bombaju oraz jego główne lotnisko:

Chatrapati Shivaji Terminus

Powyższy terminal był obiektem zamachów terrorystycznych w 2008 roku (zdjęcia wyglądu terminala po zamachu można znaleźć w google – są dość drastyczne).

Terminal lotniska Chatrapati Shivaji

Lotnisko w Mumbaju jest po prostu wyrąbane w kosmos. Nie wiem czy jest to najładniejsze lotnisko na świecie, ale na pewno najładniejsze na jakim ja byłem (a odwiedziłem ich kilkadziesiąt). Generalnie azjatyckie lotniska zostawiają daleko w tyle wszelkie inne swoim wyglądem (choć ich organizacja czasem przyprawia mój gardziołek o solidną ilość bluzgów). Całe jest przepełnione sztuką inspirowaną wedami przekazanymi im przez Słowian. Na ścianach można zobaczyć ogromną ilość scen z hinduskiej (a przez to i słowiańskiej) mitologii.

Korytarze na lotnisku

Chatrapati znaczy tyle, co władca chroniący swój lud (dający cień). Chatra znaczy dosłownie parasol i pochodzi od polskiego Szata (czyli coś uszytego – możliwe, że słowo Szal występujące w prawie każdym języku ma ten sam źródłosłów). Ten sam rdzeń mają perskie Czatra czyli mniej więcej Burka, od tego wzięło się tureckie Czador czyli Namiot, stąd jest węgierski, rosyjski, serbski i albański: Sator, Szator, Shator, Szatjor i Czador czyli Namiot.

Germańskie słowa Shade, Shadow (Cień) i malajskie Cadar (Pościel) to oczywiście to samo słowo.

sa: छत्रपती [chatrapati] (emperor; Info: umbrella + master = master giving shadow to people) ← छत्त्र + पती

sa: छत्त्र [chatra] (umbrella; Info: shadow giver) ← sla: sata, shata (cloth; Info: something sewn) ← sla: sit, shit (sew; Info: do a silent job) ← Ⱎ, Š, sa, sha + -t

sa: पती [pati] (master, father, husband; Info: feeder, compare pastor.) ← sla: poit, past (feed, pasture, grow; Info: after + eat = grow) ← it, je + po-

Info językowe
Info historyczne
Sposób opisania
Summary

9 thoughts on “Etymologia na dziś: Chatrapati

 1. wygląda na to samo słowo co satrapa.
  i tu warto wspomnieć o satrapach z dynastii Parata władających Beludżystanem (dziś Pakistan) od I do III wieku. bili monety na których były swastyki i nosili bardzo ciekawe imiona :
  Bagarev , Yolamir , Bagamir , Hvaramir , Mirahvar , Bagavharna , Kozij , Kozan .
  co ciekawe wikipedia podaje je w dopełniaczu (ktoś kto nie znał słowiańskich przypadków przepisał bezmyślnie) i , uwaga , niespodzianka, polska wiki na ten temat milczy.

   
 2. To co napisałeś, jest bardzo ciekawe. Tyle tylko, że wydaje się, ze SaTRaPa może pochodzić od (K)SaTR(i)a ale to nie oznacza, że nie są możliwe różne zmiany dźwięków zapisywanych jako „C”, CH”, „S”, „SH” itp. To bardzo ciekawy trop. Czy możesz podać źródło, na te imiona Bagarev , Yolamir , Bagamir , Hvaramir , Mirahvar , Bagavharna , Kozij , Kozan? Dzięki!

  en.wikipedia.org/wiki/Satrap
  (…)
  Etymology
  The word „satrap” originates ultimately (via Ancient Greek and Latin) from Old Persian xšaçapāvan („protector of the province”), Sanskrit क्षत्रपम् (kshatrapam or kshtrapa), from xšaça („realm” or „province”) and pāvan („protector”). In Greek, the word was rendered as σατράπης, satrápēs (later borrowed into Latin as satrapes), from a Western Iranian cognate xšaθrapā(van). In modern Persian the descendant of xšaθrapāvan is شهربان (shahrbān), but the components have undergone semantic shift so the word now means „town keeper” (شهر „shahr”, meaning „town”, بان „bān” meaning „keeper”).

  en.wiktionary.org/wiki/kshatriya

  Alternative forms kṣatriya
  Etymology
  From Hindi क्षत्रिय (kṣatriya, “protector of gentle people”), from Sanskrit क्षत्र (kṣatrá, “rule, dominion, authority”). Akin to satrap.

  en.wikipedia.org/wiki/Chhatrapati

  Chhatrapati (Devanagari: छत्रपती) is the Indian royal title equivalent to an Emperor. In contrast, the Indian Maharaja or Raja, Yuvraj, Rajkumar or Kumar, Senapati, and Sardar most closely equate to the European titles King, Crown Prince, Prince, Duke, and Count, respectively.

  Chhatrapti is the title given to Shivaji Raje Bhonsle, founder of the Maratha Empire, and his eldest son and heir Sambhaji. As described below, Shivaji’s lineal successors in the royal House of Bhonsle also held the title of Chhatrapati.

  sanskritdictionary.org/chatra

  Meaning of the Sanskrit Word: chatra
  chatra—umbrella Adi 5.123
  chatra—umbrellas Madhya 14.109
  chatra—of umbrellas Madhya 14.129
  bāla-vyajana-chatra-agryaiḥ—protected by beautifully decorated umbrellas and the best of cāmaras SB 8.10.16-18
  chatra-bhoga—the place named Chatrabhoga Antya 6.185

   
 3. Mam już tego k…a dosyć, potraktuj to Kamilu poważnie, nie mówię żebyś usuwał wszystkie obraźliwe komentarze bemka bo to kupa roboty ale zrób coś z nim do cholery, ponosisz odpowiedzialność za to co się dzieje na Twoim blogu.

  „jeśli właściciel strony internetowej jest świadomy bezprawności wpisów, to ma obowiązek natychmiast je usunąć; jeśli tego nie zrobi – ponosi odpowiedzialność”.

  „Zarówno znieważenie, jak i zniesławienie dokonane za pomocą środków masowego komunikowania, a więc także na przykład na dostępnym publicznie internetowym forum, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do roku.”

  „Administrator strony może ewentualnie odpowiedzieć za pomocnictwo,”

  To pod adresem Tomassusa podchodzi pod groźby karalne. Ja bemka nie zaczepiałam to on się do mnie pierwszy przypieprzył.

  bemek says:

  do R.A.:
  Czy ten pokurcz może się ode mnie odwalić? Ra, pedziu, spłyń.
  Po za tym zrechotany, jak nie odróżniasz mądrości od inteligencji, to masz spory problem natury psychicznej. Psychopaci tez nie odróżniają wierząc, że cwane mordowanie lub grabienie głupie nie jest.
  A tyś zrechotowany dalej nic nie zrozumiał, a chachmęcisz.

  Kłamiesz, jak biesowski pies. Zwłaszcza o córce czesia. Coś ci ten trop z biesami nie pasuje, łapserdaku. Z opolczykiem mam wyjaśnione. Niech się wypowie, ale pewnie ma to w zadzie chyba, że … Nie rób gnoju, załóż swój blog, nie podpierając się jak tchórz kobietą, i se stamtąd usuwaj kogo chcesz.

  r.a.: jestes zakłamanym debilem i nie pojmujesz złożoności j. polskiego. Nigdzie w tym tekście nic idioto nie stwierdziłem

  I jeszcze jedno r.a. Jako jeden z niewielu w sieci nazwałeś moje wypowiedzi parchu jako antysemickie. Nie znam Polaka, którego inny Polak nazwałby antysemitą. Rozumiesz bez-mózgu? Jesteś żydem, który próbuje udawać Polaka – Słowianina. Dlaczego, to na tych łamach już pisałem. Więc możesz dalej się pluć i iść z tą waszą niepohamowaną nienawiścią do wszystkiego, co jest nie na waszą syjonistyczną “myśl”. Biesie.

  do Adama Smolińskiego:
  Won nad jordan, parchu.
  smolinskywitz
  Po Polsku mówi się z grubej rury.
  Ta duża armata (gdzieś tam dzwonią, ale tate do końca nie wyjaśnił o co biega)to z chebrayskiego, idisz, folksfojoczowemu, esesmańskiemu, esbeckiemu czy enkawudowskiemu? A może z peowskiemu lub pisowskiemu?

  do R.A. i Adama Smolińskiego:
  Tak żeśta się tu skleili, że aż strach pomiędzy was wejść, słodziaki
  Wy milusie, jak biedrońki

  To jak ho-mośki, który z was to SMO-komiła? Obstawiam, że Ssmolinskowitz. Ma zmiany nastroju w jedną chwilę.

  ps. smolinsky i ra.binek. skoczcie po jakieś cipsy + kolę, i nie śpieszcie się milusie

  do mnie i o mnie:
  I nie róbta z dragomira kobiety bo wygląda to tak, jakby kobieta służyła w wojsku lub milicji.
  Żałosna Dragomir jesteś.

  Dragomir. Już wcześniej mniej subtelne (zawoalowane) twoje wypowiedzi przekonały mnie, że żaden z ciebie kobieta. Chyba, że jak Grodzki.

  Przecież oszusta nie da się obrazić, nazywają go oszustem. Więc KOGO obraziłem?

  do Tomassusa:
  Tomassus, głęboka wiara w Tobie drzemie ale uważaj, żeby Ci drzazga nie wlazła, jak na płocie dupa przeczytasz.

  zbiorowo:
  Słuchajta dragomir/smoliński/zrechotany.

  r.a. Z ciebie taki “słowianin” jak z koziej dupy trąbka. Żaden Słowianin nie ma innych w takiej pogardzie, jak te wasze “anty-pustynne”. Tylko parchy mają taką nienawiść dla innych. Ze SMOlińskowitzem i pseudo-babą SMOkową plujecie takim jadem, że na Słowiańszczyźnie nie uchodzi. Wypad nad jordan parchy.

  To wasz smolynskowitz bożek jahwe każe nienawidzić wszystko wokoło. To wy z ra i z ze smokowiłą plujecie nienawiścią na każdą inną formę. Zasłaniacie się gnoje za Słowiańszczyzną, ale jesteście transparentni jak przedszkolaki. Won nad jordan.

  Te jewrajskie ćwoki nigdy nie napiszą wprost.
  Mutant zrechotowanego nie rozwinie, bo to tylko zrechoto-dragomiro-smolno-adamoW, a teraz wydaje się, że tomasuSSo wyprysk.
  I nad tym nie myśl. Szkoda czasu.

  Na gruncie prawa karnego wyróżnia się w szczególności dwa przestępstwa: znieważenie i zniesławienie.
  Znieważenie (art. 216 k.k.) polega na obrażeniu innej osoby lub na ubliżającym wobec danej osoby zachowaniu. Jak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 7 maja 2008 r. (III KK 234/2007): „Przestępstwo zniewagi polega na użyciu słów obelżywych lub sformułowanie zarzutów obelżywych lub ośmieszających, postawionych w formie niezracjonalizowanej. O uznaniu określonych sformułowań za »znieważające« decydują w pierwszym rzędzie ogólnie przyjęte normy obyczajowe”.
  Z kolei zniesławienie (art. 212 k.k.) polega na pomawianiu innych, czyli stawianiu im bezpodstawnych zarzutów, oskarżaniu o takie postępowanie lub właściwości, które mogą doprowadzić do poniżenia pomawianego w opinii publicznej lub może narazić go na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.
  Zarówno znieważenie, jak i zniesławienie dokonane za pomocą środków masowego komunikowania, a więc także na przykład na dostępnym publicznie internetowym forum, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do roku.
  https://www.portalprawait.com/entry/karnoprawna-ochrona-czci-w-cyberprzestrzeni

  Wydaje się, iż podobna myśl przyświecała lubelskiemu Sądowi Apelacyjnemu, który w jednym z orzeczeń stwierdził: „jeśli właściciel strony internetowej jest świadomy bezprawności wpisów, to ma obowiązek natychmiast je usunąć; jeśli tego nie zrobi – ponosi odpowiedzialność”.
  Zatem moment uzyskania wiarygodnej informacji o bezprawności wpisu decyduje o odpowiedzialności gospodarza forum. Pozwanym może być więc podmiot hostingujący. O tym, co jest wiarygodną informacją, nie sposób orzec in abstracto. W ostateczności to sąd ustali, czy taka wiarygodna informacja została otrzymana.
  W przypadku przestępstw popełnionych za pośrednictwem Internetu ten ostatni obowiązek ma szczególnie doniosłe znaczenie. Na mocy tego przepisu policja powinna ustalić adres IP komputera, na którym dokonano obraźliwego wpisu. Oczywiście nie przesądza to jeszcze o winie właściciela komputera, ale znacznie ułatwia ustalenie tożsamości naruszającego prawo. Administrator strony może ewentualnie odpowiedzieć za pomocnictwo, jednak pod wieloma warunkami określonymi przez kodeks karny. Za znieważenie i (lub) pomówienie nie będzie natomiast ponosić odpowiedzialności podmiot hostingujący – ze względu na wyłączenie odpowiedzialności zgodnie z art. 14 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Oczywiście przy założeniu, że wpisy nie zostały dokonane bezprawnie. Jeśli natomiast miały taki bezprawny charakter, powinien on usunąć je oraz udzielić informacji o danych osobowych naruszyciela.
  http://zabezpieczenia.com.pl/publicystyka/naruszanie-d%C3%B3br-osobistych-na-forach-internetowych

   
  • 1. To RA zaczął używać „nieładnego języka” na tym blogu.
   2. Nie interesują mnie regulacje państwa totalitarnego.
   3. Zastanowię się, co z tym zrobić. Ciężko mi ustalić taką regułę, by nie naruszała wolności słowa i jednocześnie dóbr współrozmówców.

    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *